1017 (617) 2011-09-02 - 2011-09-08

„Czarny czwartek” nagrodzony w Montrealu

  „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" w reżyserii Antoniego Krauze został nagrodzony na zakończonym 28 sierpnia w Kanadzie 35. Montreal World Film Festival. Film otrzymał nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych - FIPRESCI (za film w konkursie Świat).
Pokazy pierwszego polskiego filmu fabularnego o masakrze grudniowej                                        w 1970 r. w Gdyni odbyły się w Montrealu w dniach 22 - 24 sierpnia. Była to światowa premiera obrazu. Festiwal w Montrealu jest jedyną na kontynencie północnoamerykańskim imprezą odbywająca się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Filmowych. Jego celem jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej oraz debiutujących reżyserów. Podczas tegorocznej edycji zostało zaprezentowanych ponad 400 filmów z 70 krajów świata.
Główne role zagrali: Marta Honzatko z Krakowa (jako Stefania Drywa) oraz aktorzy scen trójmiejskich - Marta Kalmus-Jankowska (Irena Drywa) i Michał Kowalski (Brunon Drywa). Kostiumy stworzyła Anna Grabowska. Autorami scenariusza są Mirosław Piepka i Michał Pruski - dziennikarze, którzy jako kilkunastoletni chłopcy byli świadkami wydarzeń w Gdańsku i w Gdyni.

ikona