1022 (622) 2011-10-07 - 2011-10-13

Dokument o gdyńskich „optymistach”

26 września 2011 r. zakończyły się zdjęcia do filmu dokumentalnego „Optymista", które w całości realizowane były w Gdyni. Bohaterami obrazu w reżyserii Kryspina Pluty są młodzi adepci żeglarstwa, uczący się tej sztuki na najmniejszych łódkach regatowych - „optymistach". „Optymist" to najmniejsza międzynarodowa klasa jachtów, przeznaczona dla dzieci i młodzieży w wieku 6 - 15 lat. Młodzi adepci wkraczają na łódkach w żeglarski świat, oswajają się z wodą i wiatrem.
Zdjęcia realizowane były od wiosny 2011 r., ale reżyser Kryspin Pluta przebywał z dziećmi prawie dwa lata. Dzięki temu zdobył ich zaufanie i przyzwyczaił do obecności ekipy filmowej. Dzieci miały przy sobie rejestratory, a dwójka - kamery. Dokument przedstawia początki nauki żeglarstwa, pierwsze wodowanie łódek, zmagania z silnym wiatrem, pokonywanie własnych słabości. Producentem filmu jest Darek Dikti. Przez najbliższe dwa miesiące twórcy filmu zajmą się przeglądaniem bogatego materiału, a następnie montażem. Efekt finalny zostanie zaprezentowany najprawdopodobniej wiosną przyszłego roku.
Kryspin Pluta ukończył Kurs Dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jest również magistrem socjologii, absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, a także Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.  

ikona