1028 (628) 2011-11-25 - 2011-12-01

Biała wstążka przeciw przemocy

Gdynia po raz trzeci uczestniczyć będzie w największej na świecie akcji symbolizującej sprzeciw dotyczący przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet. W piątek, 25 listopada 2011 r. w mieście rozpoczyna się kampania „Biała Wstążka", która potrwa do 10 grudnia.
Uroczysta inauguracja odbędzie się w piątek w Zespole Szkół Technicznych (ul. Energetyków 13a), który wraz z MOPS-em jest organizatorem kampanii w Gdyni. Początek o godz. 12.00.
Między 25 listopada a 9 grudnia uczniowie i nauczyciele z ZST w różnych punktach miasta m.in.: na ulicach Śródmieścia, w centrach handlowych, w Urzędzie Miasta, przed gmachem Sądu Rejonowego, w MOPS-ie, klubach studenckich, pojazdach komunikacji miejskiej, zakładach pracy, będą rozdawali ulotki, plakaty i przypinali przechodniom symbole kampanii, czyli białe wstążki.
W tegoroczną kampanię włączyli się również m.in.: samorządowcy, gdyńskie szkoły, przedszkola, instytucje pomocowe, korporacje taksówkowe, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Lotnicze, oddział w Gdyni, straż miejska, Przychodnia Lekarska „Obłuże", Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność" Gdynia, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
Kampania zakończy się 9 grudnia konferencją „Drabiny do pierwszego nieba" w Multikinie w Gdyni, która podsumuje roczne działania realizujące cele Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie.
Globalna kampania „Biała Wstążka" jest prowadzona w ponad 55 krajach. Została zainicjowana przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.
Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem mężczyzny. Oznacza że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.
Przypominamy, że od roku funkcjonuje strona internetowa www.zatrzymajprzemoc.pl, na której można znaleźć wykaz miejsc na terenie Gdyni, w których osoby uwikłane w przemoc znajdą wsparcie. 

ikona