Wypadek na lotnisku w Babich Dołach. Piknik Lotniczy odwołany. Szczegóły w komunikacie.
1028 (628) 2011-11-25 - 2011-12-01

Gdyńska straż pożarna ostrzega przed cichym zabójcą!

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni prowadzi kolejną edycję kampanii „Tlenek węgla - cichy zabójca", ostrzegając mieszkańców przed niebezpieczeństwami związanymi z możliwością zatrucia czadem. Według statystyk od października 2010 r. do kwietnia 2011 r. w Gdyni zanotowano 40 przypadków ulatniania się tlenku węgla. 30 osób ucierpiało z tego powodu, a dwie zmarły.
Trwa sezon grzewczy. Wielu gdynian ociepla swoje domy piecykami gazowymi, a także piecami węglowymi, które mogą mieć nieszczelne kafle. Tlenek węgla zyskał przydomek „cichy zabójca", gdyż jest gazem bezbarwnym i bezwonnym, a do tego lżejszym od powietrza. Powstaje w wyniku niepełnego spalania substancji organicznych (węgiel, drewno, gaz).
Dlatego też niezwykle ważne jest, aby raz do roku przeprowadzać przegląd instalacji gazowej i kominowej oraz zachowywać pełną dokumentację do wglądu strażaków. Zalecany jest również zakup tzw. detektorów, które wcześnie wykrywają tlenek węgla i ostrzegają przez niebezpieczeństwem.
Więcej informacji można znaleźć także na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej: www.straz.gov.pl.

Tlenek węgla w ilościach zagrażających zdrowiu i życiu nie pojawi się w Twoim mieszkaniu, jeżeli:
instalacja i przybory gazowe są sprawne; piece są sprawne, nie są popękane; w kuchni, łazience i pomieszczeniu z urządzeniami gazowymi jest czynna wentylacja naturalna (nawiew - wywiew); otwory wentylacyjne w drzwiach łazienki są drożne; kratki do kanałów wentylacyjnych nie są niczym zapchane lub osłonięte; przewody odprowadzające spaliny nie są popękane, a ich przejścia przez ściany uszczelnione.
W tym celu należy:
raz w roku przeprowadzić przegląd instalacji gazowej i kominowej (mogą to zrobić wyłącznie uprawnione osoby); usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: cztery razy w roku od pieców węglowych, dwa razy w roku od pieców gazowych i olejowych, raz w roku z przewodów wentylacyjnych; nie pozostawiać bez nadzoru czynnych przyborów gazowych (kuchenek, term, pieców kąpielowych itp.).
Warto:
niesprawne kuchnie i piecyki gazowe zastąpić nowymi; zainstalować domowe wykrywacze tlenku węgla; zachować dokumenty z przeglądów kominiarskich i gazowych; stwierdzone usterki zgłaszać do administratora budynku.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla:
ból lub zawroty głowy; zaburzenia wzroku; zakłócenia rytmu serca i trudności w oddychaniu; jasnoczerwony kolor skóry; ogólne osłabienie, brak koncentracji.
Co robić, gdy podejrzewasz, że w mieszkaniu pojawił się tlenek węgla:
otwórz szeroko okna; wyłącz urządzenia gazowe; wyjdź z mieszkania; powiadom służby ratownicze.
Twoje telefony alarmowe:
Pogotowie Ratunkowe, tel. 999; Państwowa Straż Pożarna, tel. 998; Policja, tel. 997; Pogotowie Gazowe, tel. 992; Centrum Powiadamiania Ratunkowego, tel. stacjonarny 112.

ikona