1037 (637) 2012-02-03 - 2012-02-09

Segregujesz - odzyskujesz – korzystasz

Spalanie odpadów w domowych instalacjach grzewczych to zły obyczaj, który powraca rokrocznie wraz z pierwszymi mrozami. Jak zatem postępować, aby pozbywać się odpadów bezpiecznie, bez szkody dla nas samych i środowiska?
Odpowiedź jest bardzo prosta: SEGREGOWAĆ!
Segregacja jest obecnie procesem niezbędnym dla zapewnienia szybkiego, sprawnego i efektywnego systemu gospodarowania odpadami nieodbiegąjącego od norm zachodnioeuropejskich. Segregacja pozwala na zmniejszenie objętości śmieci o nawet 45%. Pomimo iż wielu z nas zdaje sobie sprawę jak istotne jest odzyskiwanie surowców poprzez segregację - nasz opór w tej kwestii jest niezrozumiały, ale trzeba przyznać - bardzo konsekwentny.
Jak pokazują statystyki, od wielu lat w Polsce udaje się odzyskiwać tylko 5-10% wytworzonych w domach odpadów. Wyjątkiem są niektóre regiony kraju, do których z dumą zaliczyć można gminy Związku. Na naszym terenie wskaźnik odzysku sięga 20-30%. Możemy znacznie go zwiększyć segregując odpady u źródła - w miejscu ich wytwarzania, a więc bezpośrednio w naszych domach. Warto odpowiedzieć teżna pytanie: czy oprócz zmniejszenia ilości śmieci z segregacji płyną też inne korzyści? Oczywiście! Czy wiesz, że każda tona odzyskanego szkła pozwala zaoszczędzić około 1,2 tony piasku, sody i wapienia, tona papieru z makulatury to oszczędność aż 26,5 tys. litrów wody i 1,5 tys. litrów ropy, a ponowne wykorzystanie dzięki recyklingowi stosu gazet o wysokości 125 cm pozwala oszczędzić piękną 6-metrową sosnę.
Ponowne wykorzystanie surowców dzięki segregacji odpadów stanowi podstawę dla zmniejszenia wydobywania i zużycia zasobów nieodnawialnych takich jak ropa naftowa, gaz ziemny czy węgiel. Kiedy zostaną już wydobyte są albo spalane i zamieniane w energię, albo stają się surowcem do produkcji różnego rodzaju produktów np. plastiku czy farb. Odzyskując surowce z odpadów zmniejszamy stopień wydobycia zasobów naturalnych, które niestety, maleją w zastraszającym tempie!
Zmniejszenie zużycia paliw kopalnych możliwe jest także poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii służących wykorzystaniu odpadów jako alternatywnego źródła energii.
Odpady mogą być spalane tylko w jednym miejscu - w specjalnych instalacjach do termicznego przekształcania odpadów. Tylko tam, odpady spalane są w bardzo wysokiej temperaturze (o wiele wyższej niż w domowych piecach), a powstające po spalaniu pyły zatrzymywane są przez niezwykle skuteczne filtry i pozbawione szkodliwych substancji. Wartość energetyczna odpadów to istotny element przemawiający za opłacalnością odzyskania tejże energii. Część odpadów, które nie nadają się do recyklingu może stać się paliwem alternatywnym, wykorzystywanym jako zamiennik paliw konwencjonalnych.
W niedalekiej przyszłości na Pomorzu powstanie nowoczesna instalacja do termicznego przekształcania odpadów, co z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszego gospodarowania odpadami w tej części kraju. Należy pokreślić, że kierowane do niej będą tylko te odpady, które nie są poddawane obowiązkowemu odzyskowi i recyklingowi surowcowemu.
KONTAKT:
Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki", ul. Konwaliowa 1, Gdynia 81-651, www.kzg.pl, gospodarka odpadami: 58 624 66 11, dgo@kzg.pl, ochrona środowiska, edukacja ekologiczna: 58 624 75 15, e-mail: dos@kzg.pl. 

ikona