Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
1038 (638) 2012-02-10 - 2012-02-16

86. urodziny Gdyni

Baner10 lutego 1926 r. Rada Ministrów nadała Gdyni prawa miejskie. Z tej okazji Gdynia świętuje swoje 86. urodziny. Kilkudniowe jubileuszowe obchody obejmują zarówno oficjalne uroczystości, jak i liczne wydarzenia artystyczne i sportowe. W imieniu gospodarzy i organizatorów zapraszamy serdecznie wszystkich gdynian i przyjaciół naszego Miasta.
Zachęcamy również mieszkańców do wywieszenia na balkonach i przy oknach gdyńskich flag. Niech Gdynia wygląda w swój jubileusz odświętnie.

Poniżej szczegółowy program:
Uroczystości

10 lutego br. o godz. 12.00 oficjalne uroczystości rozpocznie złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki.
Tego samego dnia, o godz. 18.00 w Teatrze Miejskim (ul. Bema 26) rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni. W programie m.in. wręczenie Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni" (otrzymają go: Andrzej Kołodziej, Irena Muszkiewicz-Herok, Ryszard Matyka), Nagrody „Czas Gdyni" za najlepszą gdyńską inwestycję roku 2011 i koncert w wykonaniu Orkiestry Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot po dyrekcją Wojciecha Rajskiego, a także Wojciecha Staroniewicza - saksofon i Marcina Wądołowskiego - gitara. (Wstęp na zaproszenia).
W niedzielę (12 lutego) o godz. 10.00 w kościele NMP Królowej Polski przy ul. Świętojańskiej odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji miasta.

Jubileuszowa gala

10 lutego (piątek), w godz. 12.30-17.00, ponad cztery tysiące gdyńskich seniorów, którzy odebrali zaproszenia (dystrybuowane przez Centrum Aktywności Seniora oraz naszą redakcję), weźmie udział w gali urodzinowej, która, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się w Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia" (ul. Kazimierza Górskiego 8). W programie koncert piosenek ze spektaklu „Słodkie lata 20-te, 30-te" w wykonaniu aktorów Teatru Miejskiego w Gdyni oraz recital piosenki francuskiej Recital Café w wykonaniu Sceny Studenckiej Centrum Kultury w Gdyni. Goście usłyszą najsłynniejsze utwory z repertuaru Edith Piaf i Jacques'a Brela. W Pasażu Gdyńskim (na obu poziomach foyer hali) można będzie obejrzeć historyczne wystawy przygotowane przez Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji, ponadto pokazy filmów dokumentalnych - oczywiście z Gdynią w roli głównej, odwiedzić stoiska gdyńskich wydawców i kawiarenki. Wśród seniorów rozlosowane zostaną upominki.
Podczas gali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek przekaże dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Dagmarze Płaza-Opackiej karty zapełnione wspomnieniami do Jubileuszowej Księgi Gdynian. Podobnie jak te sprzed 10 lat, trafią do skórą obitej skrzyni, w której znajduje się już ponad 300 opowieści, drzew genealogicznych, nagrań głosów przodków oraz fotografii sprzed lat. Niezwykłą księgę można oglądać do 26 lutego na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1). Z pracami można zapoznać się także na stronie Miejskiego Portalu Internetowego: www.gdynia.pl (zakładka Wszystko o Gdyni - Historia - Księga Gdynian).

UWAGA!
W związku z galą, 10 lutego w godz. 12.00-17.30, uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa 372 na trasie: Redłowo SKM - Łużycka - Sportowa - Górskiego - Droga Gdyńska - Władysława IV - Wzgórze Św. Maksymiliana SKM - Władysława IV - al. Piłsudskiego - Śląska - Górskiego - Sportowa - Łużycka - Redłowo SKM, która funkcjonować będzie co 20-30 minut. Do hali dojechać można także liniami 109 i 172.

Urodzinom Gdyni towarzyszyć będą:

Wystawa polski design 1955-1968
w Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na wystawę „Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968" z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.
Wystawa pokazuje jeden z najciekawszych okresów w polskim wzornictwie, architekturze wnętrz i sztuce użytkowej, kiedy najbardziej pożądaną cechą dzieła sztuki i najważniejszym pojęciem stała się nowoczesność. Na wystawie prezentowane są m.in. meble, tkaniny, ceramika, szkło i plakaty.
Będzie można ją oglądać do 29 kwietnia, od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00. Bilety: normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł. W piątki do muzeum zawsze wstęp jest wolny, tak więc w urodziny Gdyni wystawę będzie można obejrzeć bezpłatnie.
 
W swoje progi zapraszają
10 lutego (piątek) nie tylko do Muzeum Miasta Gdyni wstęp będzie wolny. W swoje progi zapraszają również nader gościnnie i jubileuszowo: plenerowy skansen Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1) oraz Gdyńskie Muzeum Motoryzacji (Chylonia, ul. Żwirowa 2C).


Urodzinowa czekolada w prezencie

Uczniowie Gdyńskiego Liceum Autorskiego, Pierwszego Społecznego Gimnazjum, Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej i juniorzy Arki Gdynia kolejny raz w nietypowy sposób uświetnią urodziny Miasta. 10 lutego w samo południe przy magistracie (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) oraz przy skrzyżowaniu ul. 10 Lutego i Świętojańskiej częstować będą przechodniów gorącą czekoladą.


Radio Gdańsk kocha Gdynię!

Dlatego 10 lutego GDYNIA będzie gościem honorowym Radia Gdańsk z okazji jej 86 urodzin!
I tak:Logo
- w audycji „Rozmowa kontrolowana przez Agnieszkę Michajłow" (godz. 8.40) gościem będzie prezydent miasta Wojciech Szczurek;
- w audycji „O tym się mówi" (godz. 11.00-14.00) wystąpią znani gdynianie i miłośnicy miasta, m.in. Jacek Fedorowicz, satyryk i aktor oraz Przemek Dyakowski, muzyk jazzowy;
- Iwona Borawska w audycji „Po godzinach" (godz. 12.40) zaprezentuje imprezy, wydarzenia, które odbędą się z okazji święta w Gdyni.
Dodatkowo wóz satelitarny Radia Gdańsk przez cały piątek będzie krążył po Gdyni, a reporterzy podejrzą życie miasta i jego mieszkańców.

Bieg i Marsz Urodzinowy
Przypominamy, że do 10 lutego do północy, trwają zapisy internetowe do Biegu Urodzinowego, który odbędzie się 25 lutego. Tego dnia będzie można także wystartować w Marszu Urodzinowym.
By wziąć udział w biegu głównym (10 km), do którego zapisało się już 1200 osób, należy wypełnić do piątku formularz na stronie internetowej: www.biegurodzinowy.sts-timing.pl. Wpisowe wynosi 10 zł. W dniu imprezy będzie można zapisać się do biegów młodzieżowych - w biurze zawodów naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego: szkoły podstawowe - godz. 9.00-10.30, gimnazjalne - godz. 9.00-11.00, ponadgimnazjalne - godz. 9.00-11.30.
Do Marszu Urodzinowego (3 km) można zapisywać się do 24 lutego na stronie internetowej: elektronicznezapisy.pl/events/413/starts/new oraz w dniu imprezy w biurze zawodów w godz. 8.00-9.45.
25 lutego o godz. 10.00 rywalizację rozpoczną nordic walkerzy, a o godz. 13.00 uczestnicy biegu głównego. O godz. 11.00 na trasę wyruszą uczniowie szkół podstawowych (1 km), godz. 11.30 - gimnazjalnych (2 km), 12.00 - ponadgimnazjalnych - 3 km.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.gosigdynia.pl.

Strzelecki Puchar Gdyni w silhouette

Rada Dzielnicy „Działki Leśne" oraz Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa zapraszają posiadaczy wiatrówek na pierwsze z cyklu amatorskie zawody strzeleckie w konkurencji silhouette o Puchar Gdyni, które odbędą się 12 lutego (niedziela) na Parkurze Strzeleckim przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdyni (ul. Wolności 22b). Początek - godz. 10.30.
Przewidywana jest klasyfikacja w karabinie i pistolecie. Wpisowe wynosi 5 zł (młodzież szkolna pod opieką dorosłych - bezpłatnie). Na strzelnicy będzie można wypożyczyć sprzęt (wiatrówkę).
Planowane terminy kolejnych zawodów: 22 kwietnia, 20 maja, 23 września, 11 listopada. Szczegóły na: http://parkurstrzeleckigdynia.blogspot.com/p/kontakt.html.

Poza tymi informacjami przygotowaliśmy dla Państwa także upominek - urodzinową kartkę pocztową, która znajduje się wewnątrz Ratusza nr 1038 i poniżej.

Kartka pocztowa

Kartka pocztowa strona 2

ikona