1039 (639) 2012-02-17 - 2012-02-23

Transatlantyk przy Placu Kaszubskim laureatem konkursu „Czas Gdyni”

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Teatrze Miejskim, która odbyła się 10 lutego z okazji 86-lecia nadania Gdyni praw miejskich, ogłoszono laureata nagrody przewodniczącego rady za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku „Czas Gdyni". Został nim AB Inwestor Andrzej Boczek za budynek wielofunkcyjny „Transatlantyk".
Stojący przy Placu Kaszubskim budynek nosi bardzo morskie, a więc i bardzo gdyńskie miano „Transatlantyk". I trzeba przyznać, że jego architektoniczna forma w niektórych ujęciach w pełni tę nazwę uzasadnia. Uzasadniają ją także liczne zastosowane we wnętrzach fotograficzne dekoracje o tematyce portowej i morskiej.
W budynku jest kilkadziesiąt luksusowych mieszkań z bardzo atrakcyjnymi widokami na zatokę, port oraz na spory obszar Miasta, a także kilkadziesiąt lokali biurowych. Obiekt dopełnia wschodnią pierzeję Placu Kaszubskiego - jedynego w Gdyni placu o charakterze zbliżonym do centralnego rynku. Stanowi też efektowne zamknięcie perspektywy ulicy Świętojańskiej na osi Południe - Północ, którego przez lata tej ulicy brakowało. Budynek jest zbiorowym dziełem grupy architektów. Projekt koncepcyjny powstał w zespole: arch. Bazyli Domsta, arch. Adam Drohomirecki, arch. Magdalena Maderska. Ostateczny kształt obiektowi nadali: arch. Bazyli Domsta, arch. Marcin Pilch wraz z licznym zespołem współpracowników.
Warta podkreślenia jest harmonijna współpraca zespołu projektowego z inwestorem, który w przypadku kontrowersji ostatecznie obdarzał architektów zaufaniem, mimo iż wielokrotnie oznaczało to rezygnację z rozwiązań oszczędnych na rzecz dających lepszy efekt wizualny i trwałość.
Wyróżnienia „Czas Gdyni" za najlepszą inwestycję roku 2011 otrzymali:
- firma KOMA za salon handlowy wraz ze studiem projektowania
Budynek zrealizowano na działce u zbiegu al. Zwycięstwa i ul. Lutyckiej. Obiekt stanowi trzykondygnacyjna prostopadłościenna bryła z dużymi otworami okiennymi na elewacji, zdynamizowana wysuniętymi fragmentami i przykryta płaskim dachem schowanym za prostą attyką. Jasna elewacja wyłożona płytami kamiennymi w kondygnacji parteru nawiązuje do modernistycznego nurtu gdyńskiej architektury. Projektantem budynku jest arch. Elżbieta Kliem.
- Szpital Morski PCK za Zakład Medycyny Nuklearnej.
Zakład Medycyny Nuklearnej, będący częścią Gdyńskiego Centrum Onkologii, wydatnie wzmacnia pozycję Gdyni jako regionalnego centrum opieki zdrowotnej. Został umieszczony w nowym, dwukondygnacyjnym obiekcie o powierzchni użytkowej około 490 m², z własnym parkingiem. Zakład wyposażony został w specjalistyczny sprzęt i aparaturę medyczną.
Projekt uzyskał dofinansowanie w kwocie 3,1 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Wykonuje specjalistyczne badania diagnostyczne dla pacjentów cierpiących na nowotwory i choroby układu sercowo-naczyniowego. Łącznie wykonywanych będzie około 2 500 takich badań rocznie.
Budynek, o surowej i prostej architekturze, wpisany w skarpę, dobrze nawiązuje do jego funkcji. Projekt architektoniczny wykonał dr inż. arch. Grzegorz Rzepecki.
- Rolls Royce Marine, Poland za Morskie Centrum Serwisowe Rolls Royce
Światowa marka realizuje w Gdyni ważne funkcje portowe. Inwestycja podnosi standard zabudowy ul. Kontenerowej - szybko rozwijającego się zaplecza usługowego, szczególnie ważnego dla morskiego portu w Gdyni. Ma więc duży wpływ na rozwój potencjału gospodarczego regionu.
Ten prototypowy obiekt został zrealizowany z zastosowaniem najnowszych technologii. Wysokiej klasy architektura autorstwa arch. Ewy Spiralskiej-Urban będzie powielona w 35 centrach serwisowych RR na całym świecie.
Budynek charakteryzuje czytelny podział funkcjonalno-przestrzenny na część administracyjno-biurową oraz halę serwisową. Nieco „kubistyczna" forma części administracyjnej dobrze wpisuje się w przemysłowy charakter otoczenia. Wartość inwestycji wyniosła 20 mln zł. W obiekcie znajdzie zatrudnienie 50 nowych pracowników.
Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku „Czas Gdyni" przyznawana jest co roku gdyńskim inwestorom, osobom fizycznym lub prawnym, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju miasta w minionym roku. Ma na celu promocję osiągnięć gdyńskich firm. Kapituła przyznając nagrodę kieruje się następującymi kryteriami: wysokość zainwestowanego kapitału, wzbogacenie majątku gminy, liczba utworzonych miejsc prac, wpływ na promocje miasta, walory architektoniczne obiektu i wpływ na otoczenie, poprawa warunków życia mieszkańców, wpływ na rozwój turystyki, inwestycje proekologiczne i wpływ na transformację gospodarczą miasta.  

ikona