1040 (640) 2012-02-24 - 2012-03-01

"Niezwykłe gdyńskie historie" nt. dzielnic biedy

Obłuże - Stara Warszawa ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni1 marca 2012 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 1 (ul. Boisko 6, Obłuże) w ramach cyklu „Niezwykłe gdyńskie historie" odbędzie się spotkanie pt: „Gdyńskie dzielnice biedy. Stara Warszawa, Meksyk, Pekin i inne". Początek o godz. 17.00.

Miasto z morza, perła modernizmu, taki obraz przedwojennej Gdyni od lat funkcjonuje w naszych umysłach. Tymczasem w drugiej połowie lat 30-tych XX wieku obok najlepszych realizacji budynków mieszkalnych znanych polskich architektów funkcjonowało ok. 2,5 tys. mieszkalnych bud i baraków nie spełniających żadnych standardów mieszkaniowych.

Gnieździło się nich ok. 30% mieszkańców naszego miasta. Mieszkali w nich nie tylko bezrobotni ale także robotnicy portowi, drobni handlowcy, rzemieślnicy, marynarze czy początkujący urzędnicy. Z jednej strony dzielnice biedy były siedliskiem wielu chorób, matecznikiem patologii i wylęgarnią przestępców, z drugiej zaś przystankiem i możliwością startu dla tych, którym Gdynia dawała szanse na nowe życie.

Jedna z największych dzielnic biedy przedwojennej Gdyni funkcjonowała również na Obłużu. O tych niezwykłych miejscach odchodzących w zapomnienie opowiedzą historycy: Dariusz Małszycki - kierownik Działu Dokumentacji Historii Miasta i Portu Muzeum Miasta Gdyni i Marcin Szerle - adiunkt w Dziale Naukowo - Edukacyjnym Muzeum Miasta Gdyni. Spotkanie poprowadzi Bartosz Gondek - historyk i dziennikarz.

Celem całego cyklu jest popularyzacja nieznanej historii Gdyni, a realizowany jest w ramach projektu „Obłuże kulturalne, twórcze, przyjazne".

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa archiwalnych zdjęć „Gdyńskie dzielnice biedy" (ze zbiorów m.in. Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Miasta Gdyni, Archiwum Państwowego w Gdańsku ), która prezentowana będzie od 1 do 13 marca br. w bibliotece na Obłużu.

Wstęp wolny.

Organizatorami spotkania są: Rada Dzielnicy Obłuże, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni. 

ikona