1048 (648) 2012-04-20 - 2012-04-26

Klub Filmowy - bez reklam i popcornu

Klub Filmowy w Gdyni, ul. Waszyngtona 1 (obok stoczni Nauta) zaprasza w dniach 20 - 25 kwietnia 2012 r. na dwa filmy:
- o godz. 20.30 - Wszystkie odloty Cheyenne'a (dodatkowe seanse o godz. 15.30 - 21 i 22 kwietnia). Reżyseria: Paolo Sorrentino, występują: Sean Penn, Frances McDormand, Judd Hirsch. Komedia/dramat, Włochy, Irlandia, Francja, 2011.
Porywający, wyśmienity, na przemian - prześmieszny i wzruszający - ten film to popis aktorstwa dwukrotnego zdobywcy Oscara - Seana Penna („Obywatel Milk", „Rzeka tajemnic","21 gramów"). Trudny do rozpoznania pod burzą kruczoczarnych włosów, z uszminkowanymi na czerwono ustami Penn wciela się w rolę ekscentrycznego rockmana. Tytułowy Cheyenne za sprawą jednego wydarzenia wyruszy w wypełnioną przedziwnymi zdarzeniami podróż życia i przekona się, że największy życiowy odlot, wciąż jest jeszcze przed nim. Najnowszy film Paolo Sorrentino („Boski") wzbudził olbrzymie emocje w Cannes i otrzymał jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień festiwalu. Niemniej, na pewno trzeba też zwrócić uwagę na nieodłączny element „Wszystkich odlotów Cheyenne'a", czyli doskonałą ścieżkę dźwiękową.
- o godz. 17.45 - Pewnego razu w Anatolii. Reżyseria: Nuri Bilge Ceylan, występują: Muhammet Uzuner, Yilmaz Erdogan, Taner Birsel, Ahmet Mumtaz Taylan. Kryminał/dramat, Turcja, Bośnia i Hercegowina, 2010.
Jak pisali krytycy - najpiękniejszy film w konkursie festiwalu w Cannes 2011, od pierwszej chwili uwodzący widzów mimo braku fabularnego rozwiązania w finale i powolnego rytmu. Na pierwszy rzut oka wyróżnione Grand Prix „Pewnego razu w Anatolii" sprawia wrażenie kryminału. W burzliwą noc mała kolumna samochodów jedzie pustą szosą - od studni do studni. To zapis poszukiwań zwłok zamordowanego mężczyzny, którego oprawca był zbyt pijany, by zapamiętać, gdzie zakopał ciało. Nie wiemy, kto, jak i dlaczego zabił. Jednak kulisy zbrodni szybko schodzą na drugi plan. W chłodnej opowieści o nużącej podróży policjantów, prokuratora, lekarza i podejrzanego, najistotniejsze stają się relacje między bohateram. Są tu tematy znane już z filmów twórców z tego kraju: rozdarcie między wartościami Wschodu i Zachodu czy starcie tradycji z nowoczesnością. Ale opierając się na prawdziwej historii, Ceylan tworzy też uniwersalną opowieść o moralności. Kryminał zamienia się w mocne kino społeczne.
Bilety na każdy z filmów 10 zł.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.klubfilmowy.pl.  

ikona