1052 (652) 2012-05-25 - 2012-05-31

„Galiony Gdyńskie” dla artystów

16 maja podczas uroczystej gali w Teatrze Miejskim wręczono Nagrody Artystyczne Prezydenta Gdyni - „Galiony Gdyńskie" za 2011 rok.
Laureatami nagrody zostali:
- w kategorii działalność artystyczna - Piotr Szabliński za wizjonerskie realizacje scenograficzne;
Piotr Szabliński - artysta grafik oraz animator efektów specjalnych. Od kilkunastu lat jeden z najważniejszych realizatorów scenografii produkcji telewizyjnych (koncerty, widowiska, spektakle). Prekursor wykorzystywania i tworzenia projekcji scenograficznych oraz graficznych efektów specjalnych na polskiej scenie telewizyjnej. Obecnie tworzy i realizuje trójwymiarowe efekty specjalne i animacje na potrzeby telewizji, kina, teatru oraz wielkoformatowych widowisk na żywo.
- w kategorii upowszechnianie kultury - Blues Club za 10 lat konsekwentnego zaszczepiania miłości do bluesa;
- w kategorii mecenat kultury - OPEC Sp. z o.o. za nieustanne ogrzewanie kultury teatralnej w Gdyni.
Nagrodę specjalną za całokształt dokonań artystycznych otrzymał Eugeniusz Krzysztof Kujawski, który na scenach polskich teatrów gra od 50 lat, od 1999 r. w Teatrze Miejskim w Gdyni. W swoim dorobku ma blisko dwieście ról teatralnych i sto filmowych.
Wśród nominowanych do nagrody byli również:
- działalność artystyczna - Renia Gosławska, Magdalena Smuk, Agnieszka Pawlak, które stworzyły pełen emocji, pasji i napięcia spektakl „Tango Nuevo" w reżyserii Giovanny'ego Castellanosa w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz Bartosz Mikołajczyk, na co dzień związany z gdyńską pracownią animacji Esy-floresy, autor zdjęć do wielokrotnie nagradzanego filmu „Heniek";
- upowszechnianie kultury - Księgarnia Vademecum i Caffe Anioł;
- mecenat kultury - Energa SA, Lotos SA.
Kapituła obradowała w składzie: przewodniczący - wiceprezydent Gdyni Marek Stępa, członkowie: Anna Białek, Włodzimierz Grzechnik, Karin Moder, Beata Łęgowska, Roman Perucki, Larry Okey Ugwu, Małgorzata Żerwe.
Nagroda przyznawana jest od 1996 r., od 2006 r. pod nazwą „Galion Gdyński", w trzech kategoriach: działalność artystyczna, upowszechnianie kultury, mecenat kultury.
Galion - ozdoba dziobowa stosowana na starych, dużych żaglowcach w postaci okazałej rzeźby umieszczonej pod bukszprytem. Była to rzeźba drewniana, często polichromowana. Zwykle przedstawiała postać ludzką, zwierzęcą lub inne wymyślone stworzenie i nawiązywała do nazwy jednostki. 

ikona