1058 (658) 2012-07-06 - 2012-07-12

„Dzień Dawcy Szpiku dla Jagódki i Innych”

7 lipca 2012 r. w godz. 10.00 - 18.00 w Centrum Gemini (ul. Waszyngtona 21) odbędzie się „Dzień Dawcy Szpiku dla Jagódki i innych", podczas którego zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców.
Jagódka urodziła się 29 lipca 2011 r. piękna i zdrowa. Radość z narodzin córeczki przesłoniła rodzicom choroba - białaczka szpikowa. Dziś Jagódka ma 11 miesięcy i walczy o życie. Jej rodzice i bliscy zwierają szyki, by pokonać wroga, ale potrzebują wsparcia innych. Póki co Jagódka nie została zakwalifikowana do przeszczepu, ale rodzicom oraz całej rodzinie bardzo zależy na tym aby taką akcję przeprowadzić, ponieważ w kolejnym etapie leczenia Jagódki może się okazać, że taki przeszczep będzie konieczny. Liczą jednocześnie na to, że jeśli nie Jagódce, to być może dzięki tej akcji poogą innym chorym czekającym na swojego „bliźniaka genetycznego".
W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego.
W Polsce zarejestrowanych jest ok. 350 000 potencjalnych dawców z czego ponad 235 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W ciągu trzech lat działalności Fundacji DKMS Polska aż 195 osób oddało swoje komórki macierzyste, dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranego materiału zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Najważniejsze kryteria wykluczające możliwość zostania dawcą ( zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12.03.2010 r.) znajdują się na różowej kopii formularza rejestracyjnego. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Więcej informacji: www.dkms.pl, tel. 22 331 01 47, e-mail: fundacja@dkms.pl.  

ikona