Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1060 (660) 2012-07-20 - 2012-07-26

Trwa letnia akcja „Weź paragon”

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni, jak również pozostałe organy podatkowe i skarbowe kontynuują letnią akcję „Weź paragon", która rozpoczęła się 1 lipca br.

Konsumenci powinni być świadomi, że za towary i usługi dokonują zapłaty w kwocie brutto, a tym samym wraz z podatkiem VAT, który powinien zostać odprowadzony do organu podatkowego, zamiast pozostać u nieuczciwego sprzedawcy. Dlatego tak ważne jest odbieranie od sprzedawców paragonów fiskalnych, które są potwierdzeniem udokumentowania sprzedaży w sposób zgodny z prawem.

Funkcją dydaktyczną, akcja ta ma też na celu walkę z szarą strefą m.in. poprzez pouczanie podatników, że dokonywanie sprzedaży z pominięciem kas rejestrujących jest wykroczeniem, bądź przestępstwem skarbowym usankcjonowanym karą grzywny, nakładaną w formie mandatu karnego w kwocie od 150,00 zł do 3 000,00 zł.
W ramach akcji „Weź paragon" pracownicy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni we wszystkich dniach tygodnia sprawdzają, czy przedsiębiorcy należycie wywiązują się z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Kontrolujący sprawdzają również, czy nie powinni jej w ten sposób rejestrować inni, którzy do chwili obecnej nie posiadają kasy fiskalnej.
W Gdyni akcja „Weź paragon" ma szczególne znaczenie, podobnie jak w innych miejscowościach nadmorskich, z uwagi na zwiększoną liczbę turystów w okresie letnim, w tym przybywających na imprezy okolicznościowe organizowane w tym czasie.
Akcja trwać będzie do końca wakacji letnich.

Uwaga! Spotkanie dla przedsiębiorców.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni w związku z trwającą akcją „Weź paragon" zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie informacyjno - edukacyjne, które odbędzie się w siedzibie Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości w dniu 31.07.2012 r. o godz. 9.00.
Temat spotkania: „Skutki nieewidencjonowania sprzedaży w sposób przewidziany w przepisach prawa podatkowego". Spotkanie poprowadzą pracownicy działu kontroli oraz stanowiska ds. karnoskarbowych. 

ikona