1067 (667) 2012-09-14 - 2012-09-20

„Dary Ziemi i ... Europa od kuchni" po raz XIX

W dniach 21-23 września 2012 w Parku Kolibki w Gdyni odbędą się „Dary Ziemi i ... Europa od kuchni". To już 19. edycja tej imprezy. Firma „Haczet" zaprasza wraz z Miastem Gdynia codziennie w godz. 10.00-19.00. Rozpoczyna się nowy cykl prezentacji krajów Unii Europejskiej. W tym roku - Francja.

„Dary Ziemi" to głównie prezentacja, promocja oraz sprzedaż płodów rolnych, ogrodniczych i leśnych, połączona z poznawaniem tradycji i kultury różnych regionów Polski. W tym roku swój udział potwierdziło 150 wystawców.
 
Wśród nich znajdą się przedstawiciele małych masarni, serowni, producenci dżemów i konfitur wytwarzanych ręcznie z wielu owoców i w bardzo oryginalnych kompozycjach smakowych, a także wytwórcy miodu, sękaczy, andrutów, pieczywa, nalewek i win.
 
W ofercie firm i szkółek ogrodniczych znajdą się m.in.: krzewy i drzewka owocowe, jesienne kwiaty rabatowe, zioła, trawy ozdobne, sadzonki truskawek, malin, poziomek, a także donice, wiklina, meble ogrodowe, ceramika i szkło artystyczne, biżuteria z naturalnych surowców.
 
XIX „Dary Ziemi i …Europa od kuchni”


Bohaterem tegorocznej edycji będzie Francja. Z tej okazji pojawi się ogród z południowego regionu kraju pełen kwiatów, ziół i lawendy, którą pachnie cała Prowansja. Kucharze serwować będą potrawy francuskiej kuchni, znakomite wina i sery z różnych regionów. Goście odkryją smak naleśników - crepów bretońskich oraz aromatycznej i pełnej słońca kuchni Prowansji: kisze, tartaletki, przekąski i sałaty.

Tradycyjnie podczas imprezy poznamy laureatów konkursu „Gdynia w kwiatach". Zapraszamy w sobotę 22 września 2012 o godz. 13.00. Tego samego dnia o godz. 15.00 ogłoszone zostaną wyniki konkursu dla studentów wyższych uczelni kierunku architektura krajobrazu i ogrodnictwa na „Projekt ekologicznego i jadalnego ogrodu ozdobnego". Prace prezentowane będą podczas imprezy, a zaproszeni kucharze przygotują potrawy i przekąski z jadalnych roślin i kwiatów.

„Smaczna" będzie również oprawa muzyczna: koncerty i recitale piosenki francuskiej. W niedzielę 23 września 2012 o godz. 12.00 wraz ze swoją formacją „New Musette Quartet" w programie „Pod dachami Paryża" wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich akordeonistów i bandeonistów Wiesław Prządka. 
 
W niedzielę o godz. 15.00 bicie rekordu w zażywaniu tabaki i to największą na świecie tabakierą. Poza tym codziennie o godz. 18.00 losowanie nagród z biletów wstępu.
 
Cena biletu: 6 zł, dzieci - wstęp wolny.
 
Dojazd środkami komunikacji miejskiej: trolejbusy 21, 31, 26 oraz autobus „S", SKM. Linia trolejbusowa 21 w niedzielę kursować będzie według rozkładu sobotniego, co 30 minut.

ikona