Trzy gdyńskie kąpieliska – Redłowo, Śródmieście i Babie Doły są otwarte dla mieszkańców i turystów.
1067 (667) 2012-09-14 - 2012-09-20

Gdyńskie kawalerki - projekty dla młodych

Świeże, różnorodne i bardzo kreatywne - takie były pomysły młodych projektantów na współczesną gdyńską kawalerkę.
Prace prezentowano pod koniec sierpnia podczas II Weekendu Architektury, a teraz można je zobaczyć na stronie internetowej: www.weekendarchitektury.pl.

Architekci i projektanci zaproszeni do przeglądu mieli za zadanie przedstawić wizję wnętrza kawalerki o wielkości 30-40 m², zamieszkałej przez młode osoby. Projekty musiały nawiązywać do modernistycznej architektury miasta oraz jego nadmorskiej specyfiki. Funkcjonalność rozwiązań miała zostać dostosowana do wybranego przez autora koncepcji docelowego lokatora.
Wśród kilkunastu prac jest m.in. mieszkanie dla żeglarza, które jak kajuta ma wszystko, co potrzebne, łącznie z łóżkiem w kształcie koi. Projektanci pomyśleli również o molu książkowym, podróżniczce, muzyku grającym na fortepianie, tancerce Teatru Muzycznego, a nawet nurku bojowym i rybaku dalekomorskim. Jest też kawalerka nawigatora przypominająca wnętrze kabiny statku i „kawalerka dla Lucjana i Macieja" - dwóch singli, którzy chcąc nie chcąc prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.
Ograniczona powierzchnia mieszkania wymusiła na projektantach bardzo funkcjonalne rozwiązania, których indywidualny charakter był najczęściej podkreślany przez konsekwentne zastosowanie materiałów, fakturę i kolorystykę ścian lub umiejętnie dobrane, wyraziste dodatki, dekoracje i elementy wyposażenia.
http://www.weekendarchitektury.pl/gdynska_kawalerka.html. 

ikona