1067 (667) 2012-09-14 - 2012-09-20

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 20 września 2012 r. - „Gdynia - kolebka morskiej Służby Celnej. 90 lat administracji celnej w porcie w Gdyni w latach 1922-2012";
- do 4 października 2012 r. - Wystawa „Nauka - planowanie - wypędzenia - Generalny Plan Wschodni narodowych socjalistów". Chcąc dokonać rozrachunku ze swoją historią, Niemiecka Wspólnota Badawcza utworzyła grupę naukowców pod kierunkiem prof. dr. Rüdigera vom Brucha i prof. dr. Ulricha Herberta. Jej zadanie polega m.in. na wyjaśnieniu roli wspólnoty w okresie narodowego socjalizmu, a jednym z efektów prowadzonych badań jest wystawa prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni. Ukazuje ona genezę Generalnego Planu Wschodniego oraz naświetla rolę, jaką w jego opracowaniu odegrali naukowcy Trzeciej Rzeszy. Po zaprezentowaniu ekspozycji w wielu niemieckich miastach Niemiecka Wspólnota Badawcza wraz z Polską Akademią Nauk i Instytutem Pamięci Narodowej pragną poddać ją pod dyskusję w Polsce;
- do 29.12.2012 r. - wystawa „Ginące zawody" (Domek Abrahama, ul. Starowiejska 30).
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji na: www.muzeumgdynia.pl.
***
Miejska Informacja zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rzeczyckiego pt. „Nepal". Prezentowane na niej zdjęcia wykonane zostały w stolicy Nepalu - Katmandu i jej dolinie, okolicach Pokhary, Bhaktapur i Royal Chitwan National Park. Część fotografii zrobiona została w czasie pieszych wycieczek wiodących przez małe wioski i rzeką Kali Gandaki oraz Trisuli.
Wernisaż odbędzie się 14.09.2012 r. o godzinie 17.00 w siedzibie gdyńskiej Miejskiej Informacji, ul. 10 lutego 24 (róg ul. 3 Maja).
Wystawa prezentowana będzie do 30.09.2012 roku w godzinach od poniedziałku do piątku 9.00 - 18.00, sobota i niedziela 9.00 - 16.00. Od 1.10 do 3.10 w godzinach od 9.00 do 17.00.
***
Do 24 września 2012 w Parku Rady Europy w Gdyni oglądać można wystawę „GDYNIA/TWARZE KULTURY".
Bohaterami zdjęć są artyści, związani z Gdynią. Wśród nich odnajdziemy tych znanych i mniej znanych: aktorów, reżyserów, plastyków, poetów i literatów, muzyków, animatorów sztuki i życia artystycznego, organizatorów projektów kulturalnych. Nie wszyscy pochodzą z Gdyni, ale właśnie tutaj każdy z bohaterów pozostawił cząstkę swojej wrażliwości. Autorką zdjęć jest artystka fotograf Magdalena Morawska.
Organizatorem jest Miasto Gdynia.
***
Do 11 października 2012 roku Centrum Designu Gdynia zaprasza na wystawę „Mróz i Lem", na której prezentowane są ilustracje Daniela Mroza do książek Stanisława Lema. Wystawę można oglądać w Galerii Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy al. Zwycięstwa 96/98 codziennie w godzinach 10.00 - 18.00.
***
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza na wystawę „Tworzę więc jestem - Klub Miłośników Sztuki wczoraj i dziś".
Autorami prac są członkowie Klubu: Barbara Łowkis, Joanna Domańska, Halina Walasek, Kornel Kowalski, Mirosław Śledź, Krzysztof Opioła, Dariusz Rybka, Janusz Mierzejewski, Robert Korzeniowski, śp. Barbara Paszkiet, śp. Ryszard Stachyra. Ekspozycja prezentowana do 19 września 2012 r. od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 19.30.
***
Galeria Sztuki Współczesnej „Od czasu do czasu" (ul. Armatorów 31) wraz z Ewą i Zbyszkiem Pilachowskimi zapraszają do oglądania wystawy: „Oczywistość - Nierzeczywistość" Kasi Dorocińskiej/fotografia.
Wystawa otwarta do 14 września 2012 r. od wtorku do piątku w godz. 12.00 - 18.00; w soboty w godz. 11.00 - 16.00.
Więcej informacji: www.galeriaoddo.pl.
***
Z okazji 90-lecia Portu Gdynia w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia (ul. Rotterdamska 9) można oglądać do 14 września wystawę fotografii Haliny Wasielke-Cieślak „Port Gdynia i miasto". Na wystawie prezentowane będą panoramy miasta i portu z różnych okresów ich wspólnej historii, np. z roku 1926, 1966 i 2012. Wystawa czynna w godz. 8.00 - 16.00. Wstęp wolny.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni informuje, że 18 września 2012 roku o godzinie 13.00 w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. przy ul. Rotterdamskiej 9 w Gdyni (duża sala konferencyjna na parterze) w ramach obchodów 90-lecia Portu Gdynia odbędzie się otwarcie wystawy prac malarstwa Zofii Orczyńskiej „W porcie gdyńskim". Autorka jest z wykształcenia architektem, ale z wielką pasją oddaje się malarstwu. W swojej twórczości posługuje się różnymi technikami (olej, akwarela, pastel, rysunek). Zofia Orczyńska jest prezesem Koła Plastyków im. Wacława Szczeblewskiego, Towarzystwa Miłośników Gdyni oraz członkiem Stowarzyszenia Marynistów Polskich.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza do zwiedzania wystawy „Kadry morskie", prezentującej prace Teresy Worotyńskiej - członkini koła malarskiego przy Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera".
Ulubionym tematem artystki są pejzaże morskie oraz kwiaty. Maluje olejem, akrylem i akwarelą. Prace Teresy Worotyńskiej prezentowane były na kilku wystawach zbiorowych i indywidualnych.
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3, ul. Morska 113, Grabówek. Wystawa prezentowana będzie do 30 września br.
***
W Teatrze Miejskim w Gdyni (ul. Bema 26) oglądać można wystawę - „Foto wydarzenie - Krzysztof Klenczon". Jest to dokumentacja fotograficzna, która powstała dzięki rejestracji spektaklu „Klenczon- Poemat rockowy", a autorami są studenci UTW Sopot: Wiktor Zglejc i Andrzej Zięba. Wystawa powstała przy wsparciu Fundacji Edukacji Fotograficznej. Organizatorem jest Anna Dauksza Wołkowicz. Zdjęcia oglądać będzie można do 28 września 2012 r.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawy Moni Worsztynowicz: malarstwa oraz grafiki i ceramiki „Żywioł ziemi... żywioł ducha..."
- malarstwa - 13.09.2012 r. o godz. 19.00 do lokalu artystycznego SPAW ERA ART „TYGIEL", ul. Władysława IV;
- grafiki i ceramiki - 15.09.2012 r. o godz. 17.00 do galerii Profile, ul. Wojewódzka 7.
Moni Worsztynowicz - absolwentka wrocławskiej ASP, w lokalu artystycznym Tygiel i galerii Profile prezentuje prace będące impresjami na temat żywiołu ziemi i żywiołu ducha, które, choć wydawałoby się tak odmienne... współtworzą się nawzajem... Do obejrzenia malarskie opowieści „ziemia z nieba", graficzne zapisy przemian jakie zachodzą w człowieku w trakcie jego duchowego rozwoju, ceramiczne „ nasiona i Światowidzące" - pozwalające spojrzeć Bogini w twarz - płaskorzeźby, które prowadzą na zapomniana ścieżkę kobiecej duchowości; spiralnie wijąca się w rytmie: narodziny - życie - śmierć - odrodzenie...
Telefon kontaktowy: 696 023 935.
Wystawy dofinansowane przez Gminę Gdynia. Więcej informacji na stronie internetowej: www:eraartprofile.pl.
***
Koło Plastyków przy Towarzystwie Miłośników Gdyni zaprasza na wernisaż wystawy poplenerowej członków Koła, który odbędzie się w 21 września 2012 r. w Galerii TMG przy ul. Władysława IV 51. 

ikona