Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1068 (668) 2012-09-21 - 2012-09-27

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- 22.09 - 4.11.2012 r. - wystawa „Fajka jako dzieło sztuki. Najciekawsze fajki z najlepszych polskich kolekcji"; Najciekawsze fajki z najlepszych polskich kolekcji oraz tabakiery z Pomorza;
- 30.09 - 2.12.2012 r. - wystawa „Artyści sami o sobie. Autoportrety twórców polskich z kolekcji Andrzeja Cerlińskiego i Muzeum Miasta Gdyni";
- do 20 września 2012 r. - „Gdynia - kolebka morskiej Służby Celnej. 90 lat administracji celnej w porcie w Gdyni w latach 1922-2012";
- do 4 października 2012 r. - Wystawa „Nauka - planowanie - wypędzenia - Generalny Plan Wschodni narodowych socjalistów". Chcąc dokonać rozrachunku ze swoją historią, Niemiecka Wspólnota Badawcza utworzyła grupę naukowców pod kierunkiem prof. dr. Rüdigera vom Brucha i prof. dr. Ulricha Herberta. Jej zadanie polega m.in. na wyjaśnieniu roli wspólnoty w okresie narodowego socjalizmu, a jednym z efektów prowadzonych badań jest wystawa prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni. Ukazuje ona genezę Generalnego Planu Wschodniego oraz naświetla rolę, jaką w jego opracowaniu odegrali naukowcy Trzeciej Rzeszy. Po zaprezentowaniu ekspozycji w wielu niemieckich miastach Niemiecka Wspólnota Badawcza wraz z Polską Akademią Nauk i Instytutem Pamięci Narodowej pragną poddać ją pod dyskusję w Polsce;
- do 29.12.2012 r. - wystawa „Ginące zawody" (Domek Abrahama, ul. Starowiejska 30).
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji na: www.muzeumgdynia.pl.
***
Od 21 września br. Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa Jolanty Stapf „Pamiątka z Gdyni".
Autorka - od urodzenia gdynianka - jest absolwentką Politechniki Gdańskiej (Wydz. Budowy Okrętów). Swoje życie zawodowe związała z morzem, statkami, stoczniami i portami. Wystawa została zainspirowana rodzinnymi zdjęciami z okresu międzywojennego, kiedy to nie tylko budowano Gdynię, ale również bawiono się w licznych ogródkach, kawiarniach i restauracjach, odpoczywano na gdyńskiej plaży, gdzie czekało na plażowiczów mnóstwo atrakcji. Autorka starała się atmosferę tamtych lat odzwierciedlić w swoich obrazach.
Ekspozycja prezentowana będzie do 17 października 2012 r. od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 19.30.
***
Miejska Informacja zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rzeczyckiego pt. „Nepal". Prezentowane na niej zdjęcia wykonane zostały w stolicy Nepalu - Katmandu i jej dolinie, okolicach Pokhary, Bhaktapur i Royal Chitwan National Park. Część fotografii zrobiona została w czasie pieszych wycieczek wiodących przez małe wioski i rzeką Kali Gandaki oraz Trisuli.
Wystawa prezentowana będzie w siedzibie gdyńskiej Miejskiej Informacji, ul. 10 Lutego 24 (róg ul. 3 Maja) do 30.09. 2012 r. od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 18.00, sobota i niedziela w godz. 9.00 - 16.00. Od 1.10 do 3.10 w godzinach od 9.00 do 17.00.
***
Do 24 września 2012 w Parku Rady Europy w Gdyni oglądać można wystawę „GDYNIA/TWARZE KULTURY". Bohaterami zdjęć są artyści, związani z Gdynią. Wśród nich odnajdziemy tych znanych i mniej znanych: aktorów, reżyserów, plastyków, poetów i literatów, muzyków, animatorów sztuki i życia artystycznego, organizatorów projektów kulturalnych. Nie wszyscy pochodzą z Gdyni, ale właśnie tutaj każdy z bohaterów pozostawił cząstkę swojej wrażliwości. Autorką zdjęć jest artystka fotograf Magdalena Morawska. Organizatorem jest Miasto Gdynia.
***
Do 11 października 2012 r. Centrum Designu Gdynia zaprasza na wystawę „Mróz i Lem", na której prezentowane są ilustracje Daniela Mroza do książek Stanisława Lema. Wystawę można oglądać w Galerii Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego przy al. Zwycięstwa 96/98 codziennie w godzinach 10.00 - 18.00.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni informuje, że w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. przy ul. Rotterdamskiej 9 w Gdyni (duża sala konferencyjna na parterze) w ramach obchodów 90-lecia Portu Gdynia oglądać można wystawę prac malarstwa Zofii Orczyńskiej „W porcie gdyńskim". Autorka jest z wykształcenia architektem, ale z wielką pasją oddaje się malarstwu. W swojej twórczości posługuje się różnymi technikami (olej, akwarela, pastel, rysunek). Zofia Orczyńska jest prezesem Koła Plastyków im. Wacława Szczeblewskiego, Towarzystwa Miłośników Gdyni oraz członkiem Stowarzyszenia Marynistów Polskich.
Wystawa prezentowana do 27 września br.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza do zwiedzania wystawy „Kadry morskie", prezentującej prace Teresy Worotyńskiej - członkini koła malarskiego przy Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera".
Ulubionym tematem artystki są pejzaże morskie oraz kwiaty. Maluje olejem, akrylem i akwarelą. Prace Teresy Worotyńskiej prezentowane były na kilku wystawach zbiorowych i indywidualnych.
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3, ul. Morska 113, Grabówek. Wystawa prezentowana będzie do 30 września br.
***
W Teatrze Miejskim w Gdyni (ul. Bema 26) oglądać można wystawę - „Foto wydarzenie - Krzysztof Klenczon". Jest to dokumentacja fotograficzna, która powstała dzięki rejestracji spektaklu „Klenczon- Poemat rockowy", a autorami są studenci UTW Sopot: Wiktor Zglejc i Andrzej Zięba. Wystawa powstała przy wsparciu Fundacji Edukacji Fotograficznej. Organizatorem jest Anna Dauksza - Wołkowicz. Zdjęcia oglądać będzie można do 28 września 2012 r.
***
Koło Plastyków przy Towarzystwie Miłośników Gdyni zaprasza na wernisaż wystawy poplenerowej członków Koła, który odbędzie się w 21 września 2012 r. o godz. 18.00 w Galerii TMG przy ul. Władysława IV 51. 

ikona