1071 (671) 2012-10-12 - 1012-10-18

Niedrogie drogi w gdyńskich dzielnicach

Zakończyło się utwardzanie nawierzchni ulicy Zeusa w Chwarznie. Budowa o tyleż szczególna, że pierwsza wykonana w ramach miejskiego programu utwardzania dróg gruntowych z użyciem płyt typu jomb.

W latach 2012-14 na ten cel zaplanowano w budżecie miasta środki w wysokości 9 milionów złotych. Lista ulic przeznaczonych do utwardzenia tworzona jest na podstawie konsultacji z radami dzielnic. Obejmuje ona drogi, które z uwagi na lokalny charakter, musiałby jeszcze poczekać na docelowe utwardzenie. Do końca 2012 roku nowymi nawierzchniami z płyt typu jomb będą mogli się cieszyć mieszkańcy takich ulic jak: Bydgoska i Elbląska na Działkach Leśnych; Filomatów na Grabówku; Brukarska na Obłużu; Śliska w Wiczlinie; Starodworcowa i Źródło Marii (na odcinku 19A-F) w Wielkim Kacku; Petyhorska, Pancerna, Rycerska, Czarnieckiego na Oksywiu. Łącznie w tym roku utwardzonych zostanie 3,5 kilometra dróg.

Płyty typu jomb to betonowe płyty ażurowe, których zaletą jest trwałość, odporność na duże obciążenia, a przede wszystkim bardzo dobra relacja ceny do jakości. Świetnie sprawdzają się jako budulec w miejscach, które nie wymagają skomplikowanego systemu odwadniającego.

Utwardzenie nawierzchni ulicy Zeusa to także modelowy przykład dobrej współpracy mieszkańców i samorządu. Lokatorzy okolicznych budynków uznali, że przy okazji prac drogowych warto również położyć chodniki i wybudować dojazdy do posesji. Z własnych środków zakupili więc niezbędne materiały budowlane, a prace zrealizowano w ramach jednej budowy, na koszt miasta.

Przypomnijmy, że mieszkańcy mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie z gminnego budżetu aż do 70% kosztów utwardzenia swojej ulicy. Więcej informacji na ten temat udziela Wydział Inwestycji UM Gdyni pod numerem telefonu: 58 668 83 07, e-mail: wydz.inwestycji@gdynia.pl. 
Ulica Zeusa w Chwarzenie Fot. Andrzej Kieszek

Fot. Andrzej  Kieszek     Ulica Zeusa w Chwarznie

  • ikonaOpublikowano: 11.10.2012 13:50
  • ikona

    Autor: Małgorzata Omachel - Kwidzińska (m.omachel@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.09.2019 12:04
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona