1076 (676) 2012-11-16 - 2012-11-22

Straż pożarna ostrzega przed cichym zabójcą

Nie ma zapachu oraz koloru i jest bardzo niebezpieczny. To tlenek węgla. Co roku, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, który trwa od listopada do marca, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni ostrzega mieszkańców przed niebezpieczeństwami związanymi z możliwością zatrucia czadem, prowadząc kampanię „Tlenek węgla - cichy zabójca". Według statystyk od października 2011 r. do kwietnia 2012 r. w Gdyni zanotowano 36 przypadków ulatniania się tlenku węgla. 23 osoby ucierpiały z tego powodu. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych.
Poniżej cenne wskazówki:
Tlenek węgla w ilościach zagrażających zdrowiu i życiu nie pojawi się w Twoim mieszkaniu, jeżeli: instalacja i przybory gazowe są sprawne; piece są sprawne, nie są popękane; w kuchni, łazience i pomieszczeniu z urządzeniami gazowymi jest czynna wentylacja naturalna (nawiew - wywiew); otwory wentylacyjne w drzwiach łazienki są drożne; kratki do kanałów wentylacyjnych nie są niczym zapchane lub osłonięte; przewody odprowadzające spaliny nie są popękane, a ich przejścia przez ściany uszczelnione.
W tym celu należy: raz w roku przeprowadzić przegląd instalacji gazowej i kominowej (mogą to zrobić wyłącznie uprawnione osoby); usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: cztery razy w roku od pieców węglowych, dwa razy w roku od pieców gazowych i olejowych, raz w roku z przewodów wentylacyjnych; nie pozostawiać bez nadzoru czynnych przyborów gazowych (kuchenek, term, pieców kąpielowych itp.).
Warto: niesprawne kuchnie i piecyki gazowe zastąpić nowymi; zainstalować domowe wykrywacze tlenku węgla; zachować dokumenty z przeglądów kominiarskich i gazowych; stwierdzone usterki zgłaszać do administratora budynku.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla: ból lub zawroty głowy; zaburzenia wzroku; zakłócenia rytmu serca i trudności w oddychaniu; jasnoczerwony kolor skóry; ogólne osłabienie, brak koncentracji.
Co robić, gdy podejrzewasz, że w mieszkaniu pojawił się tlenek węgla: otwórz szeroko okna; wyłącz urządzenia gazowe; wyjdź z mieszkania; powiadom służby ratownicze.
Telefony alarmowe: Pogotowie Ratunkowe, tel. 999; Państwowa Straż Pożarna, tel. 998; Policja, tel. 997; Pogotowie Gazowe, tel. 992; Centrum Powiadamiania Ratunkowego, tel. stacjonarny 112. 

ikona