1078 (678) 2012-11-30 - 2012-12-06

Kosze na śmieci jak dzieła sztuki

Kolorowe boje i ekokamyki - to wyróżnione w drugiej edycji konkursu Gdynia City Transformers projekty designerskich koszy na śmieci. Zwyciężyły pojemniki przypominające... okrętowe nawiewniki.
Uczestnicy konkursu organizowanego przez Centrum Designu Gdynia mieli za zadanie zaprojektować nawiązujący formą do architektury i nadmorskiego charakteru Gdyni kosz na śmieci, który stanie na gdyńskich plażach.
Wpłynęło 26 prac, z których 18 przeszło do finału. Jury pod przewodnictwem prof. Marka Adamczewskiego miało niezły orzech do zgryzienia, ponieważ wszystkie finałowe projekty prezentowały bardzo wyrównany, wysoki poziom. Ostatecznie postanowiono przyznać nagrodę główną oraz dwa wyróżnienia pomysłom wartym realizacji. W związku z tym organizatorzy konkursu zwiększyli pulę nagród do 4000 zł.
Nagrodę główną zdobył Michał Zrzelski za pojemniki nawiązujące formą do historycznych elementów wyposażenia statków pamiętających początki gdyńskiego portu.
Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Prusakowski - za śmietniki ekokamyki oraz zespół w składzie Wiktor Kurc i Aleksandra Mierzwa - za kosze w kształcie boi.
Przypomnijmy, że w pierwszej edycji konkursu, której tematem było zaprojektowanie obudowy na skrzynkę energetyczną, przy ul. Świętojańskiej stanęły osłony w formie stolików z krzesełkami. Nowe meble miejskie o prostej i funkcjonalnej formie wpisały się w charakter śródmieścia Gdyni.  

ikona