1091 (691) 2013-03-15 - 2013-03-21

Astronomiczny sukces Wojtka Marciniaka

10 marca 2013 r. w Chorzowie zakończyła się 56. Ogólnopolska Olimpiada Astronomiczna. Paweł Zalecki, uczeń drugiej klasy V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, został zwycięzcą Olimpiady. Drugie miejsce w zawodach zajął Jakub Ahaddad z I LO im. Kopernika w Krośnie. Trzecie miejsce przyznano m.in. Wojciechowi Marciniakowi z III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni z trzeciej klasy matematyczno-fizycznej.

Pięcioro laureatów tej ogólnopolskiej rywalizacji, w tym uczeń „gdyńskiej trójki", będzie reprezentować Polskę na VII Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki, która w tym roku odbędzie się w Atenach - stolicy Grecji. Wojtek jest pierwszym w historii uczniem z Pomorza, który będzie reprezentować Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomicznej.

Olimpiadę Astronomiczną od ponad 50 lat organizuje Planetarium Śląskie w Chorzowie przy pomocy m.in. resortu edukacji, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Komitetu Astronomii PAN, Fundacji Astronomii Polskiej i sponsorów.  

ikona