1091 (691) 2013-03-15 - 2013-03-21

Dzień Morski z wodowaniem monety

Moneta ORP "Gdynia"Piąta moneta Narodowego Banku Polskiego z serii „Polskie okręty" z wizerunkiem kutra rakietowego ORP „Gdynia" zostanie „zwodowana" 16 marca 2013 r. Uroczystość rozpocznie się o godz. 9.30 na Nabrzeżu Pomorskim. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji - prawdziwy „Dzień Morski" w Gdyni.
 
ORP „Gdynia" został zbudowany w Stoczni Rzecznej w Rybińsku na terenie byłego ZSRR. Jak inne okręty rakietowe z lat 60. XX wieku do służby wprowadzany był w tajemnicy. Nie miał nawet matki chrzestnej, ale za to może pochwalić się... córką. Załoga okrętu zaopiekowała się młodą wówczas dziewczyną, która straciła rodziców. Marynarze założyli jej nawet książeczkę mieszkaniową. Kobieta będzie gościem sobotniej uroczystości, podczas której wodą morską skropiona zostanie dwumetrowa replika monety.
 
W godz. 10.00-16.00 przy stanowisku NBP na Nabrzeżu Pomorskim będzie można wymienić zwykłą dwuzłotówkę na monetę z wizerunkiem ORP „Gdynia".
 
Tego dnia czeka jednak o wiele więcej atrakcji. W programie:

Około godziny 08:00 morze wyrzuci na brzeg butelki, w których będą specjalne listy- godz. 8.00-12.30 - konkursy terenowe w przestrzeni miejskiej - „poszukiwanie zaginionych monet";
- godz. 10:00 - salut armatni z ORP „Błyskawica”, który oficjalnie rozpoczyna wymianę monet w punkcie przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.
Na kolekcjonerów czekać będzie okolicznościowa pocztówka oraz pieczęć okrętowa, nawiązujące do kutra rakietowego ORP GDYNIA oraz miasta Gdynia. Pocztówki i pieczęć będą dostępne w czterech miejscach: w Muzeum Marynarki Wojennej, na pokładzie niszczyciela ORP „Błyskawica”, w Centrum Gemini podczas giełdy morskiej oraz w Miejskiej Informacji Turystycznej.
Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości „wodowania” monety odbędzie się nietypowy konkurs na plaży miejskiej w Gdyni. Około godziny 08:00 morze wyrzuci na brzeg butelki, w których będą specjalne listy. Butelki będą oznakowane logiem pt. „Wodowanie monety”. Szczęśliwi znalazcy tych butelek będą mogli następnie zgłosić się po odbiór nagród-niespodzianek w Miejskiej Informacji Turystycznej w Gdyni (ul. 10 lutego 24).
- godz. 10.25-10.40 - Ceremoniał Morski - występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP oraz pokaz musztry paradnej Kampanii Reprezentacyjnej MW;
- godz. 10.40-12.30 - koncerty - szanty w wykonaniu chóru Akademii Marynarki Wojennej, występy grupy mimów na scenie przy Nabrzeżu Pomorskim;
- godz. 10.00-17.00 - Otwarte Muzea - bezpłatne wejście do  Muzeum Marynarki Wojennej oraz Muzeum Miasta Gdyni;
Dzień Morski w Gdyni- godz. 10.00-14.00 - Giełda Morska w Centrum Gemini (ul. Waszyngtona 21) - spotkania kolekcjonerów marynistyki, pamiątek morskich i gdyńskich, pocztówek, fotografii, shiploverów;
 - godz. 11.00-17.00 - zwiedzanie okrętów (bezpłatne) ORP „Błyskawicy" oraz ORP „Piorun";
- godz. 11.00 - otwarcie wystawy fotograficznej pt. „95 lat odtworzenia Marynarki Wojennej" w Miejskiej Informacji (ul. 10 Lutego 24);
- godz. 11.15-12.30 - spacer z przewodnikiem szlakiem Legendy Morskiej Gdyni, z udziałem postaci historycznych (start sprzed Miejskiej Informacji);
- godz. 18.00-20.00 - Wieczór Filmowy w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera", w tym pokaz filmu przedwojennego „Rapsodia Bałtyku", wstęp wolny.
 
Dotychczas w serii „Polskie okręty" ukazały się monety z okrętami z II wojny światowej: niszczycielem ORP „Błyskawica", wojennym okrętem podwodnym ORP „Orzeł", lekkim krążownikiem ORP „Dragon" oraz niszczycielem ORP „Piorun". W 2013 r. wyemitowane zostaną cztery monety z wizerunkami powojennych i współczesnych okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Dwuzłotówka z ORP „Gdynia" jest pierwszą z nich.
 
Wodowanie monety jest okazją do przypomnienia historii Marynarki Wojennej RP, szczególnie silnie związanej z Gdynią, a także innych ważnych wątków morskich zebranych i opisanych w projekcie turystyczno-historycznym Legenda Morska Gdyni.

ikona