1092 (692) 2013-03-22 - 2013-03-28

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny - rozbudowa zakończona

Po niespełna 2,5 roku od wmurowania kamienia węgielnego (8.10.2010 r. z udziałem prof. Jerzego Buzka - Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego) do tego super nowoczesnego kompleksu biur, laboratoriów, prototypowni wprowadzają się już przedsiębiorcy.

Dla debiutantów przygotowano specjalną strefę start-up, dla projektantów - centrum designu, dla inżynierów - nowoczesną prototypownię, laboratoria elektroniczne i biotechnologiczne.
Architektura nowej części Parku nawiązuje do najlepszych tradycji gdyńskiego modernizmu, jednocześnie zgodna jest ze światowymi trendami projektowania. Charakterystyczne przeszklone bryły kompleksu już się stają nową ikoną Pomorza.
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni powstał w 2001 roku. Od tego czasu nieustająco tworzy optymalne warunki do realizacji pomysłów opartych na wiedzy i wysokich technologiach.

Budynki wraz z infrastrukturą biurową, wystawienniczą i konferencyjną tworzą zespół, który służyć będzie społeczności całego regionu.
Gdyński PPNT w krajowej czołówce:
- największy pod względem powierzchni (powierzchnia PPNT - 76 000 m²),
- posiada największą bazę sal konferencyjnych (12 sal na 960 osób),
- jedyny park na terenie którego zlokalizowany jest Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej,
- jedyny park posiadający Dział Innowacji Społecznych i Centrum Designu.
Parametry inwestycji:
- inwestor: gdyński samorząd, autor projektu: AEC Krymow Rogowska Architekci, wykonawca Warbud S.A.,
- całkowita wartość przedsięwzięcia: ok. 208 mln zł, z czego ok. 137 mln zł środki pozyskane z funduszy UE,
- powierzchnia szkła fasadowego to ponad 30 000 m²,
- łączna powierzchnia laboratoriów i prototypowni w nowych obiektach PPNT wynosi 2 372 m²,
- eko-technologie: centrale wentylacyjno - klimatyzacyjne z odzyskiem ciepła, zastosowanie free-coolingu do chłodzenia części pomieszczeń technicznych, zaawansowana automatyka węzłów cieplnych ze sterowaniem pogodowym, prasa do śmieci,
- powierzchnia całkowita parkowych budynków to 76 347,41 m² - sześciokrotnie większa od dotychczasowej, a zarazem trzykrotnie większa od powierzchni bazyliki św. Piotra w Rzymie.  

Zdjęcia i film można zobaczyć na stronie internetowej.

ikona