Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1122 (722) 2013-11-08 - 2013-11-14

Gdynia zapuszcza wąsy w szczytnym celu

Większość z nas zna różową wstążkę - globalny symbol walki z rakiem piersi. A co z problemem męskich nowotworów? W tym roku Gdynia zamieni się w polską stolicę Movembera, aby w bardzo nietypowy sposób szerzyć wiedzę o chorobach oraz ich profilaktyce. To międzynarodowa akcja charytatywna, która polega na zapraszaniu mężczyzn do hodowania wąsów od 1 listopada przez okres miesiąca.

Pomysł zrodził się w 2003 roku w Południowej Australii i przez 10 lat objął swoim zasięgiem cały glob. W ubiegłym roku w ramach projektu zebrano ponad 147 milionów dolarów na edukację, badania oraz walkę z rakiem prostaty. W tym roku gdynianie, dzięki fundacji Gdyński Most Nadziei, organizującej gdyński Movember (nazwa pochodzi od połączenia dwóch słów moustache - wąsy i November - listopad), mogą dołączyć do ponad miliona uczestników akcji na całym świecie. Czeka na nich wiele atrakcji, w tym także zniżki w lokalach, które jej partnerują. Ponadto, podobnie jak londyński Big Ben, w tym roku również Urząd Miasta oraz trolejbusy wyhodują wąsy. Także ambasador akcji - Wojciech Szczurek.

Ponadto w wydarzenie włączyli się m.in. ojcowie z klasztoru Franciszkanów, zawodnicy Arki Gdynia, drużyny Seahawks oraz artyści, politycy, dziennikarze, a także mieszkańcy. Każdy wąs może przyczynić się do zwiększenia świadomości nowotworów. Zapuść wąsy, zrób sobie zdjęcie i umieść je na: www.movembergdynia.tumblr.com.

Kobiety mogą włączyć się w akcję „wąsatej wstążki" - popularyzując przekaz, wspierając wąsaczy - korzystając ze specjalnie przygotowanych dla nich gadżetów (znaczki i przyklejane wąsiki), które są rozdawane w siedzibie Fundacji Gdyński Most Nadziei (ul. Władysława IV 51) oraz w partnerskich placówkach.

Współorganizatorem akcji Movember Gdynia jest Miasto Gdynia. Partnerami są: Gdynia InfoBox, Klasztor Ojców Franciszkanów, Centrum Kultury w Gdyni, Cafe&Art U Muzyk'uff, Pokład, Kandelabry, Tawerna, Pesto, Blues Club, Vistal Gdynia, Arka Gdynia, Seahawks Gdynia. 

ikona