Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1130 (730) 2014-01-17 - 2014-01-23

Bądź widoczny z odblaskową opaską!

Zima to okres pogorszonej widoczności na drogach. Dlatego często w tym okresie rozmawiamy o bezpieczeństwie na drodze. Przypominamy, że szczególnie zimą, w czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie bez elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
Zbliżają się ferie zimowe, chcemy zadbać, aby każdy uczestnik ruchu drogowego, w tym piesi, a szczególnie młodzież i dzieci - czuli się pewnie i bezpiecznie.

Dlatego informujemy, że Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. rozdaje opaski odblaskowe. Otrzyma ją  nieodpłatnie każdy, kto w kasie biletowej na dworcu w Gdyni, wykupi bilet miesięczny (okresowy).

Najmłodsi nie wiedzą, że jeżeli widzą reflektory zbliżającego się samochodu na szosie, to nie oznacza, że jego kierowca też ich widzi. Po zmierzchu, bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20-30 metrów. Jadący przeciętną prędkością kierowca pokonuje tę odległość w ciągu 1 czy 2 sekund, ma więc bardzo mało czasu na reakcję. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca dostrzeże go o wiele szybciej. Taki odblask widoczny jest już z około 200-300 metrów.

Rodziców prosimy o dopilnowanie, aby w warunkach niedostatecznej widoczności, o ciemnym poranku lub o zmroku, we mgle, dzieci poruszały się nie tylko w drodze do szkoły, ale i na co dzień, mając założone opaski. Chcielibyśmy, aby wszyscy widzieli, że opaski odblaskowe są modne. I że jak jesteśmy widoczni z co najmniej 150 metrów, to kierowca szybciej nas zauważy i zdąży zwolnić lub zahamować. Mając opaskę jesteśmy odpowiedzialnym uczestnikiem ruchu drogowego. To nie jest „obciach" bezpiecznie poruszać się po jezdni. Widoczność na drodze to nasze zdrowie i życie!

ikona