1160 (760) 2014-09-05 - 2014-09-11

„Powrót Panufnika”

Powrót PanufnikaMuzeum Emigracji w Gdyni po raz kolejny odda hołd wielkiemu polskiemu emigrantowi - doskonale znanemu poza granicami, a niestety zapomnianemu w kraju. Tym razem wspólnie z miłośnikami muzyki na całym świecie, celebruje setne urodziny kompozytora Andrzeja Panufnika. W najbliższy weekend 6-7 września 2014 r. odbędzie się niepowtarzalne spotkanie z twórczością „klasyka XX wieku".
 
Gdyńska impreza jest elementem światowych obchodów 100. urodzin Panufnika i jej program jest bardzo bogaty: koncert symfoniczny pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka, koncert kameralny, projekcje filmowe, wykłady i warsztatów,  a nawet gra miejska i konkurs dla użytkowników aplikacji Instagram. 
 
Szczególnie i wyjątkowo zapowiada się spotkanie z wdowa po kompozytorze, która opowie o mężu i życiu obok artysty a także zaprezentuje jego wznowioną autobiografię - zapowiada Anna Ratajczak-Krajka z Muzeum Emigracji w Gdyni. Książka ukazała się w Wielkiej Brytanii w latach 80-tych, a w polskiej wersji wydana została dekadę później. Najnowsze wydawnictwo wzbogacone jest o prolog napisany przez lady Camillę Panufnik - dodaje.
 
Zanim wybierzecie się, poznajcie choć część historii artysty. W 1954 r. Andrzej Panufnik (1914-1991) uciekł z komunistycznej Polski do Wielkiej Brytanii, gdzie pozostał już do końca życia. Wybitny kompozytor i dyrygent, nazywany klasykiem XX wieku, mimo międzynarodowej sławy i odznaczenia tytułem szlacheckim, w Polsce jest postacią mało znaną.
 
Emigracja była dla Andrzeja Panufnika ucieczką ku artystycznej i osobistej wolności, jednak reakcją ówczesnych władz na opuszczenie kraju było umieszczenie nazwiska i muzyki kompozytora na indeksie cenzury. Efektem zakazu - obowiązującego do 1977 r. - było niemal całkowite wymazanie twórcy z pamięci polskich słuchaczy.
 
Niewątpliwie atrakcyjnie zapowiada się monumentalny koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka z towarzyszeniem wybitnej skrzypaczki, Patrycji Piekutowskiej. To wydarzenie odbędzie się w niedzielę 7 września w Teatrze Muzycznym. Dodatkowo, wykłady i spotkania przybliżą sylwetkę artysty, jego bogate życie i sukcesy artystyczne. Obrazu dopełnią pokazy filmów biograficznych, w tym emocjonujący dokument „Tata zza żelaznej kurtyny", którego bohaterem jest syn dyrygenta.
 
Dla najmłodszych ciekawą propozycją są rodzinne warsztaty muzyczne Każdy geniusz był kiedyś dzieckiem, podczas których będą mogli samodzielnie spróbować swoich sił na polu muzyki współczesnej. Udział w we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny jednak na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy, natomiast na koncerty oraz projekcje trzeba odebrać wcześniej darmowe wejściówki. 

Program Powrotu Panufnika: 

Sobota, 6 września

 • warsztaty muzyczne
  - godz.12.00 i  14.00 - Rodzinne komponowanie. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98), sala D

  Przejdź fascynującą drogę od wyobraźni kompozytora do sali koncertowej! Poznaj wielobarwny świat muzyczny Andrzeja Panufnika przy pomocy improwizacji kierowanej i prostych działań na profesjonalnych instrumentach, takich jak ksylofon, tempelbloki, trójkąt, tuba, kontrabas czy harfa.
   
  Podczas warsztatów:
  - doświadczymy dźwiękowości instrumentów akustycznych i poznamy efekty łączenia ich brzmienia w barwne klastery - tak komponowana jest muzyka współczesna,
  - doświadczymy komponowania motywów melodycznych oraz poznamy efekty ich szeregowania w sekwencje muzyczne - tak komponowana jest muzyka symfoniczna,
  - doświadczymy grupowania i zmiany lokalizacji utworzonych sekwencji muzycznych by nadać utworowi fabułę muzyczną - tak komponowana jest muzyka instrumentalna,
  - połączymy wypracowane podczas warsztatów struktury dźwiękowe w jeden utwór oraz nadamy im stosowne cechy wyrazowe - tak kończy się praca kompozytora nad dziełem.
   
  Wydarzenie dla dzieci od lat 8 z rodzicami oraz młodzieży. Warsztaty trwają 1,5 godziny i odbędą się dwukrotnie. Udział w warsztatach nie wymaga wykształcenia muzycznego.
  Zapisy: tel.: +58 623 35 99, warsztaty@muzeumemigracji.pl (do piątku 5 września 2014 r.).
   
  Podczas warsztatów wykorzystywane będą instrumenty Orkiestry Vita Activa i Europejskiego Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych działających przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Gdańsku.
 • Pokazy filmowe
  - godz. 16.00 - Andrzej Panufnik z Londynu i z Warszawy, Powrót Andrzeja Panufnika
  - godz. 17.00 - Tata zza żelaznej kurtyny. Po filmie spotkanie z reżyserem.
  Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, sala kinowa
   
 • Koncert kameralny
  - godz. 19.00
  NeoQuartet - Oskar Zamek-Gliszczyński
  Andrzej Panufnik - Kwartety smyczkowe
  Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, sala audytoryjna
Wejściówki na koncert kameralny można odebrać w dniu 6.09.2014 w punkcie informacyjnym organizatora w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia od godz. 15.00.

Niedziela, 7 września 2014
 • Koncert rodzinny
  - godz. 12.30 i 14.00 -  Muzyka Panufnika dla dzieciaków z rodzinami. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, sala D

  Poznajcie muzykę współczesną z całą rodziną! Zapraszamy dzieciaki wraz z rodzinami do odkrywania bogactwa muzyki Andrzeja Panufnika i jego przyjaciół. Czeka was udział w wyjątkowym koncercie, który zakłada interakcję muzyków z widownią, aktywne słuchanie oraz wspólną zabawę prowadzoną przez doświadczoną animatorkę.
   
  Wydarzenie przeznaczone jest dla dzieci w wieku 3-8 lat wraz z rodzicami, koncert trwa 45 minut i odbędzie się dwukrotnie.
   
  Bezpłatne wejściówki na koncerty do odbioru w sobotę 6 września w godz. 15.00-19.00 oraz w niedzielę 7 września od godz. 10.30 w punkcie informacyjnym w PPNT.

 • Spotkania
  - godz. 15.00 -  Andrzej Panufnik i jego widzenie muzyki, dr Katarzyna Szymańska-Stułka. Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30)  
  - godz.17.00 - promocja Autobiografii Panufnika z udziałem lady Camilli Panufnik, foyer Teatru Muzycznego
   
 • Gra Miejska
  - godz. 16.00 -  gra Powrót Panufnika. Start przy gdyńskim InfoBoxie
   
 • Koncert symfoniczny
  - godz. 19.00, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, duża Scena. Jerzy MaksymiukPatrycja Piekutowska,Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii BałtyckiejAndrzej Panufnik - Muzyka jesieniPoloniaKołysankaKoncert skrzypcowy.
  Wejściówki na koncert symfoniczny można odebrać w dniach 01-06.09.2014 w kasach biletowych Teatru Muzycznego w Gdyni, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie oraz w Filii nr 15 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni (Śródmieście), a także w dniu koncertu w Teatrze Muzycznym od godz. 15.00.

ikona