1160 (760) 2014-09-05 - 2014-09-11

#gdyniarowerem

#gdyniaroweremW sobotę 30 sierpnia odbył się „Dzień #gdyniarowerem". Był to kolejny etap akcji promującej rowery jako alternatywy wobec samochodu, środka transportu po mieście.

Każdy, kto przyjechał rowerem mógł liczyć na bezpłatną regulację i drobne naprawy swojego jednośladu w mobilnym punkcie serwisowym Zdrowy Rower oraz profesjonalne umycie roweru w mobilnej myjni parowej. Kolejka chętnych nie zmniejszała się ani na chwilę. Artyści z Happy Galery zadbali, aby w niepowtarzalny sposób wykonać artystyczne zdobienia rowerów, a dorośli jak i dzieci brali udział w wielu konkursach wiedzy o zasadach ruchu rowerowego nagradzanych gdyńskimi upominkami rowerowymi. W miasteczku ruchu drogowego przeprowadzano przez cały dzień egzaminy na kartę rowerową, które z pozytywnym wynikiem zdało ponad 70 dzieci w wieku powyżej 10 lat.

#gdyniarowerem podsumowanieTrzy razy w ciągu Dnia #gdyniarowerem mieszkańcy podziwiali specjalne stylizacje modowe na rower miejski przygotowane przez blogerkę Anetę Parciak, dziewczyny z Trójmiejskiego Bazaru i dwie siostry fashionistki z Gdyni - KAKU fashion&cook. Stylistki przekonywały swoimi propozycjami, że aby jeździć na rowerze nie trzeba się wyrzekać swojego stylu. Piękne rowery do pokazu mody dostarczyła trójmiejska firma Creme Cycles - partner wydarzenia - a dodatki do rowerów - Bike Belle.

O aktywną atrakcję podczas Dnia #gdyniarowerem zadbali kolarze z gdyńskiego klubu Nexus Team, którzy pod przywództwem Sabiny Rafalskiej - przeprowadzili rozgrzewkę i trening dla licznej grupy fanów kolarstwa.

Uwagę przykuwała atrakcyjna oferta wystawców, w tym: futurystyczne rowery MAD bikes Adam Zdanowicza z Białegostoku, designerskie kamizelki odblaskowe Joanny Bielenicy, jak i ręcznie robione torby i saszetki rowerowe prosto z gdyńskiej pracowni Mana Mana.

Całości rowerowego święta dopełnił IV gdyński Nocny Przejazd Rowerowy zorganizowany przez Stowarzyszenie In gremio, w którym uczestniczyło ponad 700 cyklistów.

Warto przypomnieć, że działania #gdyniarowerem mają na celu rekomendację roweru, jako alternatywnego wobec samochodu, środka transportu po mieście. Akcja rozpoczęła się na początku czerwca i potrwa do jesieni - ma zachęcić jak największe grono gdynian do spróbowania jazdy rowerem w celach transportowych oraz utrwalać nawyk korzystania z roweru u osób używających go sporadycznie.

Zainteresowanie szybkim i sprawnym podróżowaniem rowerem rośnie z roku na rok zgodnie ze światową modą. Kampania #gdyniarowerem daje wsparcie osobom jeszcze nie zdecydowanym na podjęcie decyzji o przemieszczaniu się rowerem po mieście. Z przyjemnością obserwujemy, że coraz więcej osób jeździ na rowerze w Gdyni bez względu na pogodę, porę roku, czy godzinę. Coraz więcej gdynian z roweru uczyniło już swój główny środek transportu, bo jest zdrowiej, taniej i przyjemniej - mówi Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdyni ds. Komunikacji Rowerowej. Są jednak osoby, które potrzebują większej motywacji i pomocy w „przesiadce" na dwa kółka. Dla nich polecamy blog #gdyniarowerem, który zawiera praktyczne poradniki i wskazówki oraz relacje gdynian z jazdy rowerem. Już na starcie blog odwiedziło prawie 1000 użytkowników. Zachęcamy do śledzenia profilu @gdyniarowerem na Twitter i uważnej obserwacji lokalnej okolicy, bo na mieszkańców Gdyni do końca lata czeka jeszcze kilka niespodzianek - dodaje.

Co ciekawego dla rowerzystów Gdynia przygotuje jeszcze w tym roku? Planowane jest m. in. oznakowanie tras rowerowych drogowskazami zgodnymi z grafiką kampanii oraz oznakowanie przy jezdni tablicami informującymi o zachowaniu minimum 1 m przy wyprzedzaniu. Chcemy kontynuować rozstawianie stojaków rowerowych, których w ostatnich 2 latach zamontowaliśmy aż 500. Do końca roku planujemy ustawić jeszcze około 200 stojaków - zapowiada Zmuda-Trzebiatowski.

Na tym nie koniec, bo w październiku działać zacznie licznik rowerowy, który zliczy przejazdy rowerowe. Urządzenie zamontowane zostanie w okolicach kładki nad torami, przy PPNT Gdynia. Natomiast już dostępne są praktyczne lekcje Gdyńskiej Szkoły Rowerowej prowadzone przez stowarzyszenie In gremio, czy warsztaty rowerowe dla dzieci i dorosłych, które odbywają się w Infoboxie.

Przygody i doświadczenia gdynian, którzy przesiedli się na rowery Creme Cycles, wygrane w gdyńskim konkursie można śledzić na blogu gdyniarowerem.pl.

ikona