1173 (773) 2014-12-02 - 2014-12-11

Mikro Design w Mini Muzeum Bankowca

Mikro Design w Mini Muzeum BankowcaMiasto Gdynia zaprasza 10 grudnia 2014 r. w godz. 18.00-20.30, do Mini Muzeum Bankowca, ul. 3 Maja 27/31, na pierwsze spotkanie Gdyńskiego Szlaku Modernizmu w cyklu pt. „Mikro Design w Mini Muzeum Bankowca".
Tematyka cyklu przybliży jego uczestnikom historię wzornictwa w Polsce i na świecie z okresu pierwszych sześciu dekad XX w. Bohaterami poszczególnych spotkań będą wybrane przedmioty oraz ich projektanci, w tym geneza rodzenia się i ewolucji najważniejszych nurtów współczesnego projektowania przemysłowego, o których opowiedzą nam goście specjalni cyklu - prelegenci i moderatorzy spotkań.

Jednym z najważniejszych zjawisk, istotnych dla rozwoju współczesnego wzornictwa było utworzenie oraz późniejsza działalność szkoły BAUHAUSU, w tym jej wybitnych twórców i pedagogów. Funkcjonalizm, mimimalizm, inspiracje industrialne, a także łączenie procesów przemysłowych z rzemiosłem i sztuką, okazały się prawdziwą rewolucją w projektowaniu i wzornictwie XX w.
Pierwsze spotkanie z cyklu „Mikro Desgin w Mini Muzeum Bankowca", zostanie poświęcone wzornictwu spod znaku BAUHAUS oraz późniejszym inspiracjom nurtem funkcjonalizmu w projektowaniu.

Program spotkania:
- prelekcja „Ponadczasowość prostoty w projektowaniu" - Radosław Czerniejwski - wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, projektant, architekt wnętrz;
- oprowadzanie kuratorskie po wystawie Mini Muzeum „Bankowca";
- projekcja filmu dokumentalnego „Bauhaus: Modell und Mythos" - Niemcy/2010 r./ polskie napisy/101 min.

ikona