1173 (773) 2014-12-02 - 2014-12-11

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza:
- na wystawę „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym". Ekspozycja oparta została głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych, które pozyskano m.in. z archiwów w Waszyngtonie oraz Saint-Ouen. Wystawa prezentuje, w sposób nowoczesny i atrakcyjny fenomen narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architekturę. Otwarta do 31 grudnia 2014 r.
- na wystawę Adama Kiliana „Anioły, diabły i cała reszta". Wystawa czynna od 7 grudnia 2014 r. do lutego 2015 (szczegóły na str. 12).
Wystawę stałą oraz wystawy czasowe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem we wtorek i środę w godz. 10.00 - 18.00, czwartek w godz. 12.00 - 20.00, piątek 10.00 - 18.00 oraz sobotę i niedzielę w godz. 10.00 - 17.00.
Wstęp - bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.
***
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) jest otwarte od godz. 10.00 do 17.00. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają na wystawę „Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej", przedstawiającej prozę codziennego życia na froncie oraz losy żołnierzy walczących w różnych armiach w największym konflikcie zbrojnym XX wieku. Wystawę można oglądać do 15 czerwca 2015 r. Ceny biletów: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy, 20 zł rodzinny. Ceny biletów muzeum MW + ORP „Błyskawica": 12 zł normalny, 7 zł ulgowy, 22 zł rodzinny.
***
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza do obejrzenia wystawy prac Anny Lichnerowicz „Od Jastarni do Colle di Val d'Elsa - plenery". Prace powstały podczas plenerów malarskich w Polsce i Toskanii w latach 2013 / 2014. Wystawa potrwa do 18 grudnia 2014 r. Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Centrum Nauki EXPERYMENT do końca lutego 2015 gości wyjątkową wystawę „Poczuj Sztukę". To pierwsza w Polsce nowoczesna wystawa sensoryczna przygotowana z myślą o pełnej integracji osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych, gdzie eksponaty jednocześnie uczą i bawią, ćwiczą pamięć i koncentrację poprzez zmysłowe doświadczanie sztuki. Ideą wystawy jest integracja osób niepełnosprawnych w sposób pełny, aby mogły wykonywać wszystkie zabawy jednakowo z innymi zwiedzającymi.
***
Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają do obejrzenia wystawy „Rybacy" w Ośrodku Kultury Kaszubsko - Pomorskiej przy al. Marsz. Piłsudskiego 18 w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30 - 19.00. Ekspozycja prezentuje kilkadziesiąt pocztówek, zdjęć i sprzętów związanych z dawnym rzemiosłem rybackim ze zbiorów Marka Seydy i Krzysztofa Garstkowiaka. Wystawę można oglądać do końca 2014 roku. Wstęp wolny.
***
Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni zaprasza na wystawę malarstwa i grafiki Czesława Tumielewicza, profesora ASP w Gdańsku pt. „Toskania, Sudety i Hel". Wystawa składa się z najnowszych prac plenerowych artysty. Wystawę można oglądać do 7 grudnia w godzinach: wtorek: 9.00 - 15.00; środa - piątek: 9.00 - 16.00; sobota - niedziela: 11.00 - 16.00 w Galerii Debiut przy ul. Orłowskiej 8. Wstęp wolny. 6 i 7 grudnia odbędzie się mikołajkowa giełda prac uczniów. Będzie można nabyć oryginalne prace młodych twórców za niewielkie kwoty - grafiki, fotografie otworkowe oraz świąteczne ozdoby w godzinach 11.00 -16.00. Strona: www.zsplast.gdynia.pl
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Krystyny Wantuch „Chwile zatrzymane" do lokalu artystycznego TYGIEL, ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV.
Ekspozycję można oglądać do 8 stycznia 2015 r. Krystyna Wantuch ukończyła PWSSP w Gdańsku, Wydział Malarstwa w pracowni prof. Maksymiliana Kasprowicza. Specjalizacja z tkaniny artystycznej w pracowni prof. Józefy Wnukowej. Stypendium tkackie w Bratysławie, 3 lata pracy w Zakładach Doświadczalnych przy PWSSP pod kierunkiem prof. J. Wnukowej, udział w pracach tkackich nad cyklem gobelinów „Muzyka Polska" dla Filharmonii Bydgoskiej. Bierze udział w wielu wystawach zbiorowych, wystawy indywidualne z tkaniny unikatowej (aplikacje) i malarstwa.
***
Klub Marynarki Wojennej wraz z Biurem Edukacyjno-Naukowym Oddziału IPN w Gdańsku zaprasza na otwarcie najnowszej wystawy „Grudzień 1970 r. w Gdyni". Wystawa prezentowana będzie w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety (ul. Zawisz Czarnego 1) do 9 stycznia. Poświęcona jest tragedii, jaka rozegrała się na ulicach Gdyni 17 grudnia 1970 r. Na wystawie tragiczna historia została opowiedziana obrazami w stylistyce plakatowej uzupełnionej o krótkie teksty historyczne. Wykorzystano także cytaty z poezji grudniowej. Projekt graficzny wykonali studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Gabriela Giegiel i Aleksander Kamiński, pod opieką profesora tej uczelni, dr. hab. Sławomira Witkowskiego.
***
Miejska Biblioteka Publiczna (Chylonia, ul. Kartuska 20) zaprasza na wystawę prac nadesłanych na XIV edycję konkursu „Gdynia w fotografii". Tegoroczna edycja konkursu została ogłoszona pod hasłem „Ulubione szlaki spacerowe gdynian". Wstęp wolny.
***
Miejski Klub Seniora Orłowo (ul. Orłowska 66, tel. 58 624 82 66) zaprasza na wystawę obrazów Aldony Olańczuk. Obrazy wykonane techniką olejną i w akrylu z serii „Kolory mojego świata" można oglądać do 1.03.2015 r.
***
W Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) do 10 grudnia 2014 r. oglądać mozna wystawę pokonkursową Exlibris „Tajemnice Chłodnego Morza". Sala, I p.
***
Stowarzyszenie św. Mikołaja Biskupa w Gdyni zaprasza 7 grudnia 2014 roku na wystawę fotograficzną przygotowaną przez dzieci mieszkające na terenie Chyloni. Jest ona jednym z elementów programu finansowanego przez Miasto Gdynia zatytułowanego „100-letnia Chylonia w obiektywie". Celem jest pokazanie 100-letniej dzielnicy oczami najmłodszych. Przed kościołem będzie można podziwiać prezentowane prace dzieci. W przypadku niepogody wystawa odbędzie się w dolnym kościele. Całość zbiegnie się z uroczystością odpustową. Msza św. rozpocznie się o godzinie 13.00, a po niej będzie można podziwiać prace dzieci.
***
AKWARIUM GALERIA SZTUKI w Centrum Kultury i Rozrywki Gdynia Waterfront zaprasza na wystawę malarstwa Michela „Lensky" Lenglarda - „Fantastyka". Wystawa będzie trwła do 2 stycznia 2015 r. Galeria czynna codziennie od godz. 12.00 do 20.00. Lenglard Michel „Lensky" mieszka i pracuje w Paryżu oraz Trójmieście. Prace tego malarza są stale obecne na aukcjach sztuki współczesnej we Francji, Włoszech, Belgii, Anglii, Niemczech. Obrazy i rzeźby posiadają certyfikat, co daje prawo wstawiania do domów aukcyjnych na całym świecie.Obrazy z kolekcji Lensky są w zbiorach wielu muzeów, instytucji oraz zbiorów prywatnych.
***
Galeria Tygodniowa Klubu Osiedlowego Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Chylonia, ul. Rozewska 1, zaprasza na wystawę malarstwa i rysunku „Widzieć Świat".
Autorami prac są twórcy z Gdyńskiego Klubu Miłośników Sztuki: Aleksandra Kowalska, Ewa Pestka, Halina Walasek, Patrycja Szczygielska, Kornel Kowalski, Mirosław Śledź, Krzysztof Opioła, Kajetan Karpiński, Robert Korzeniowski, Edmund Mroch, Czesław „Balejaż" , Zbigniew Żółkiewicz, Sylwia Rudnicka, Aneta Gajda -Wieczorek, Janusz Mierzejewski, Ryszard Stachyra. Klub z kilkudziesięcioletnią historią działa pod egidą gdyńskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Twórczym, skupiając grono twórców amatorów, tworzących zarówno poezję jak i wypowiadających się poprzez sztuki plastyczne oraz muzykę. Prace twórców prezentowane były w kraju i za granicą: m.in. w Paryżu, Londynie, Barcelonie, Nowym Jorku, Detroit, Rio de Janeiro, Kioto. Wernisaż wystawy 8 grudnia o godz. 17.00. Wystawa czynna od 9 do 13.12.2014 r. w godz. 15.00 - 19.00.
14 grudnia o godz. 16.00 finisaż:
- aukcja prac twórców klubu miłośników sztuki oraz artystów osiedlowych w ramach kiermaszu świątecznego;
- ok. godz.17.00 - Koncert kolęd i pastorałek/Chór Trinitatis.
Wstęp wolny.
***
Koło Plastyków im. Wacława Szczeblewskiego zaprasza na wystawę malarstwa „Sny kolorowe", która jest przeglądem rocznym prac członków koła. Wernisaż odbędzie się 12 grudnia o godz. 18.00 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul. Władysława IV 51.
***
W Miejskiej Informacji przy ul. 10 Lutego 24 oglądać można wystawę medali okolicznościowych „Sport w medalierstwie 1922-2014". To wyjątkowa okazja, by zapoznać się z częścią niezwykle bogatej kolekcji medali mieszkańca Gdyni - Bogumiła Filipka. Wystawione eksponaty związane będą ze sportem, w szczególności z imprezami sportowymi odbywającymi się naszym mięcie. Wśród nich znajdą się między innymi medale GPX Gdyni w biegach ulicznych oraz MTB Gdynia. Bogumił Filipek to gdyński kolekcjoner medali, którego zbiory liczą kilka tysięcy sztuk. Są to medale o tematyce medycznej, marynistycznej, sportowej, związanej ze szkolnictwem i harcerstwem oraz wielu innych. Jest także współautorem dwóch książek-katalogów „Medale Gdyni" oraz „Medale Marynarki Wojennej 1918-2008". Obecna wystawa jest dziewięćdziesiątą drugą wystawą medalierską kolekcjonera. Wystawę medali można oglądać od 9 grudnia 2014 r. do 31 stycznia 2015 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00 oraz w soboty w godzinach 9.00-15.00. Wernisaż wystawy wraz z prelekcją Bogumiła Filipka odbędzie się 15 grudnia 2014 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Informacji.
Wstęp wolny.

ikona