1178 (778) 2015-01-23 - 2015-01-29

Pierwszy buspas w mieście

Buspas w Gdyni na ul. Kieleckiej, fot. Michał KowalskiW poniedziałek 19.01.2015 r. otwarty został pierwszy w Gdyni buspas, który wyznaczony został na ulicy Kieleckiej. 1500-metrowy odcinek zlokalizowany jest pomiędzy ul. Bydgoską a ul. Rolniczą. Rozwiązanie ma usprawnić ruch drogowy w kierunku od centrum do Witomina, szczególnie w godzinach szczytu. 
 
Buspas to kompleksowe rozwiązanie, bo oprócz tego, co widać w ciągu ul. Kieleckiej, czyli osobnego pasa ruchu, zamontowany został system sterujący sygnalizacją świetlną. Autobusy jadąc pod górę, zbliżając się do skrzyżowania z ul. Witomińską, dzięki nadajnikom radiowym, wywołają dla siebie zielone światło tak by opuścić buspas przed innymi pojazdami - tłumaczy Maciej Karmoliński z gdyńskiego ZDiZ. 
 
Koszt inwestycji to 1 mln 700 tys. złotych. W jej ramach ułożono nową nawierzchnię jezdni ul. Kieleckiej.
 
Dodatkowo, za 150 tys. złotych  częściowo wyremontowany został ciąg pieszo-rowerowy biegnący wzdłuż ul. Kieleckiej - pieniądze te  ZDiZ Gdynia zaoszczędził przy realizacji innych inwestycji.

Autobus linii 150 na buspasie w Gdyni na ul. Kieleckiej, fot. Michał KowalskiPrzy okazji warto przypomnieć, że wiosną tego roku ruszyć ma budowa kolejnego pasa dla autobusów - tym razem na ul. Morskiej. Oba rozwiązania są częścią projektu pod nazwą „Zwiększenie konkurencyjności transportu publicznego w Gdyni, dzięki przebudowie infrastruktury komunikacji zbiorowej wraz z zakupem nowoczesnego taboru", który w zamyśle ma przyczynić się do zainteresowania mieszkańców i przyjezdnych transportem zbiorowym, co pozytywnie wpłynie na zmniejszenie natężenia ruchu na ulicach Gdyni.

Autobusy na buspasie w Gdyni na ul. Kieleckiej, fot. Michał Kowalski

fot. Michał Kowalski

ikona