1178 (778) 2015-01-23 - 2015-01-29

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza:
- na wystawę „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym". Ekspozycja oparta została głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych, które pozyskano m.in. z archiwów w Waszyngtonie oraz Saint-Ouen. Wystawa prezentuje, w sposób nowoczesny i atrakcyjny fenomen narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architekturę. W roku 2016 muzeum planuje otwarcie nowej stałej ekspozycji poświęconej dziejom Gdyni. W związku z tym powoli rozstaje się z dotychczasową wystawą stałą - będzie ona prezentowana jeszcze do końca lutego 2015 roku. Jednak przed udostępnieniem nowej ekspozycji, goście będą mieli możliwość zapoznania się z tym, co w dziejach Gdyni najważniejsze. I taką rolę spełniać będzie wystawa „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym". Do roku 2016 będzie pełniła rolę wystawy stałej.
- na wystawę Adama Kiliana „Anioły, diabły i cała reszta". Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni to druga, po ekspozycji w gdańskim NCK, odsłona prac artysty. O ile jednak gdańska wystawa, przygotowana w ramach Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, główny punkt ciężkości umiejscowiła w twórczości Kiliana dla dzieci (zwłaszcza ilustracjach książkowych), o tyle w Gdyni poznajemy go też jako scenografa przedstawień dla dorosłych, fascynata folkloru.
Ekspozycję dopełnia prezentacja filmów animowanych udostępnionych przez TVP i Studio Miniatur Filmowych. Wystawa prezentowana do 1 marca 2015 r.
Wystawę stałą oraz wystawy czasowe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem we wtorek i środę w godz. 10.00 - 18.00, czwartek w godz. 12.00 - 20.00, piątek 10.00 - 18.00 oraz sobotę i niedzielę w godz. 10.00 - 17.00. Wstęp - bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.
***
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) jest otwarte od godz. 10.00 do 17.00. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają na wystawę „Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej". Wystawę można oglądać do 15 czerwca 2015 r.
Ceny biletów: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy, 20 zł rodzinny. Ceny biletów muzeum MW + ORP „Błyskawica": 12 zł normalny, 7 zł ulgowy, 22 zł rodzinny.
***
Centrum Nauki EXPERYMENT do końca lutego 2015 gości wyjątkową wystawę „Poczuj Sztukę". To pierwsza w Polsce nowoczesna wystawa sensoryczna przygotowana z myślą o pełnej integracji osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych, gdzie eksponaty jednocześnie uczą i bawią, ćwiczą pamięć i koncentrację poprzez zmysłowe doświadczanie sztuki. Ideą wystawy jest integracja osób niepełnosprawnych w sposób pełny, aby mogły wykonywać wszystkie zabawy jednakowo z innymi zwiedzającymi.
***
Miejski Klub Seniora Orłowo (ul. Orłowska 66, tel. 58 624 82 66) zaprasza na wystawę obrazów Aldony Olańczuk. Obrazy wykonane techniką olejną i w akrylu z serii „Kolory mojego świata" można oglądać do 1.03.2015 r.
***
Mała Galeria w Gdyni przy ul. Starowiejskiej 58 zaprasza na wystawę malarstwa Andrzeja Sobieraja - artysty uprawiającego malarstwo olejne od ponad 40 lat. Od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 - 18.00 oraz w soboty w godz. 11.00 - 14.00.
***
W Miejskiej Informacji przy ul. 10 Lutego 24 oglądać można wystawę medali okolicznościowych „Sport w medalierstwie 1922-2014". To wyjątkowa okazja, by zapoznać się z częścią niezwykle bogatej kolekcji medali mieszkańca Gdyni - Bogumiła Filipka.
Wystawione eksponaty związane są ze sportem, w szczególności z imprezami sportowymi odbywającymi się naszym mieście. Wśród nich znajdą się między innymi medale GPX Gdyni w biegach ulicznych oraz MTB Gdynia. Bogumił Filipek to gdyński kolekcjoner medali, którego zbiory liczą kilka tysięcy sztuk. Są to medale o tematyce medycznej, marynistycznej, sportowej, związanej ze szkolnictwem i harcerstwem oraz wielu innych. Jest także współautorem dwóch książek-katalogów „Medale Gdyni" oraz „Medale Marynarki Wojennej 1918-2008". Obecna wystawa jest dziewięćdziesiątą drugą wystawą medalierską kolekcjonera.
Wystawę medali można oglądać do 31 stycznia 2015 r. od pon. do pt. w godz. 9.00 - 17.00 oraz w sob. w godz. 9.00 - 15.00.
Wstęp wolny.
***
W Bibliotece Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni przy ul. inż. Jana Śmidowicza 69 prezentowana jest wystawa „Ludzie Morza. Stalinowski Proces Komandorów z Dowództwa Polskiej Marynarki Wojennej" - przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN Oddział w Gdańsku. Na dziesięciu planszach opowiada o procesie grupy przedwojennych oficerów - kmdra Stanisława Mieszkowskego, kmdra por. Zbigniewa Przybyszewskiego, kmdra Jerzego Staniewicza, kmdra por. Kazimierza Kraszewskiego, kmdra Mariana Wojcieszka, kmdra por. Roberta Kasperskiego i kmdra ppor. Wacława Krzywca oskarżono o czyny, których nie popełnili. Wystawa prezentowana do 31 stycznia 2015 r. od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00 - 18.00, od piątku do niedzieli w godz. 9.00 - 15.00. Wstęp wolny.
***
Miejsca Biblioteka Publiczna w Gdyni Filia nr 3 (Grabówek, ul. Morska 113) zaprasza do oglądania wystawy malarskiej Piotra Szklińskiego pt. „Wszystko to, co mnie otacza".
Piotr Szkliński, mieszkaniec Rumi, swoją pasję - malarstwo - traktuje amatorsko. Jest samoukiem. Maluje farbami olejnymi, akrylowymi oraz temperą. Tematyką obrazów są głównie pejzaże, martwa natura, czasem marynistyka. „Wszystko to, co mnie otacza" to pierwszy pokaz prac artysty prezentowaną przed szerszą publicznością. Wystawę można oglądać do końca stycznia 2015 roku.
***
W Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera" w Malej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety (ul. Zawiszy Czarnego 1) zobaczyć można wystawę fotograficzną Piotra Krahla „Barwy Toskanii - Siena Palona". Prace artysty można oglądać do 15 lutego 2015 r.
Wstęp wolny.
Mała Galeria im. admirała floty Andrzeja Karwety czynna jest od pon. do pt. w godz. 8.00 - 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie.
Piotr Krahl z zawodu i zamiłowania fotograf, prowadzi Wydawnictwo Pasadena oraz studio fotograficzne CDNstudio w Kołobrzegu. Życie zawodowe na stałe związał z pasją, której jest oddany - fotografią.
Wystawa „Barwy Toskanii - Siena Palona" to dwadzieścia trzy plansze, które oddają klimat północnych Włoch romantyczny, wiejski i surowy. Jak podkreślał autor - Toskania to wyjątkowo urokliwe i często odwiedzane przez fotografów miejsce. On sam bywa tam regularnie, co wyraźnie ma wpływ na to, co prezentuje na wystawie.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Filia nr 11 (Mały Kack, ul. Łowicka 51) zaprasza do oglądania wystawy masek ze spektaklu „Kopciuszek", granego na Scenie Letniej przez aktorów ze Sceny 138. Maski zostały wykonane przez scenografkę i kostiumolog - Magdalenę Kurek. Wystawę można oglądać do 30 stycznia w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny.
***
Café Cyganeria (ul. 3 Maja 27) zaprasza na wystawę prac Jerzego Krechowicza.
Artysta całe swoje artystyczne życie związał z gdańską akademią sztuki.
W latach 1996-2002 pełnił funkcję rektora. Tytuł profesora otrzymał w 1963 roku. Nie przypadkiem kierował Katedrą Mediów i Pracownią Podstaw Grafiki Multimedialnej.
Realizował się jako scenograf, reżyser, autor scenariuszy teatralnych i krótkometrażówek, głównie jako grafik i znakomity plakacista. Jego plakaty zachowują charakterystyczny dla niego styl czarno-białych fotokolaży. Prezentowane w „Cyganerii" rysunki są ostatnim wątkiem twórczości Jerzego Krechowicza, realizowanym w odosobnieniu od czasu, gdy rozstał się z uczelnią. Emerytura dotyczy jednak tylko pełnionych dotąd funkcji, nie twórczej aktywności, choć wybory możliwości i skali tej aktywności bywają już inne. Wystawę oglądać można do 28 marca 2015. Wstęp wolny.
***
W Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana jest wystawa pn. „To i Owo". Jest to wystawa retrospektywna uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Gen. Maczka 1 w Gdyni. Prace zostały wykonane głównie w pracowni plastycznej, przy wykorzystaniu wielu technik, w tym decoupage'u, ceramiki, często wykonane we współpracy z pracownią stolarską. Różnorodność artystyczna i precyzja wykonania poszczególnych prac ukazuje zarówno przegląd działań pracowni plastycznej na przestrzeni ostatnich lat, jak i i rozwój umiejętności poszczególnych twórców.
Wystawa potrwa do 19 lutego 2015 r.
Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Galeria „Debiut" przy Zespole Szkół Plastycznych w Orłowie zaprasza na wystawę prowadzących i studentów Pracowni Litografii Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wystawa potrwa do 29.01. 2015 r. Galeria (ul. Orłowska 8) czynna:
wtorek 9.00 - 15.00, środa, czwartek, piątek, godz. 9.00 - 16.00, sobota, niedziela, godz. 11.00 - 16.00. Wstęp wolny.
Strona: www.zsplast.gdynia.pl
***
Galeria Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej i gimnazjalista Borys Reppel zapraszają na wystawę szkiców studyjnych pt.: „Raz, Dwa ... Sześć".
Rysunki można oglądać do końca marca, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00, w Gdyńskiej Szkole Społecznej, ul. Kapitańska 37. Opiekunem zdarzenia artystycznego jest Mirosław Pawlik.
Wstęp wolny.

ikona