1199 (999) 2015-07-03 - 2015-07-09

Wielkie otwarcie nowej przestrzeni publicznej w Gdyni!

Wagonik kolejki na szczycie Kamiennej GóryW sobotę 4 lipca 2015 r. o godz. 12.00 nastąpi oficjalne i uroczyste oddanie do użytku mieszkańcom i turystom, najnowszej atrakcji Gdyni, czyli kolejki torowej, z placu Grunwaldzkiego na szczyt Kamiennej Góry. Tym samym Gdynia dołączy do takich miast jak Barcelona, Lizbona, San Francisco, Drezno, Fryburg czy Lyon, nie zapominając o Zakopanem, które takie kolejki również mają.

Punktualnie o godz. 12.00 prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wraz z mieszkańcami uruchomi pierwszy kurs kolejki torowej na szczyt Kamiennej Góry.

Na tarasie górnym witać będzie pasażerów Orkiestra Promenadowa Pstrong.


Na zielonym skwerze, w który zamienił się plac Grunwaldzki, przed muszlą koncertową można będzie się opalać np. na rozstawionych leżakach, słuchać muzyki w wykonaniu zespołu Witulski Jazz Quintet, Centrum Nauki Experyment zaprosi dzieci do stanowiska z edukatorami oraz Panem Kulką (maskotka), a Elefun do malowania buziek, skręcanych balonów; PAM poprowadzi warsztaty dla dzieci. Wystąpi zespół Gdynia Cherleaders, który zaprosi do ćwiczeń ruchowych, a zajęcia taneczne poprowadzi instruktor Zumby. Cafe Księgarnia Vademecum zaoferuje zabawę z książką.

Nie zabraknie waty cukrowej i popcornu.

Wydarzenie będzie więc okazją do radosnej zabawy w plenerze, którą poprowadzi znany i lubiany prezenter Michał Juszczakiewicz.


Wielkie otwarcie nowej przestrzeni publicznej w Gdyni!

Choć trasa gdyńskiej kolejki jest stosunkowo krótka (dystans 96 m, na wysokość 40 m od podstawy wzniesienia, pokonuje w ok. 2 minuty), to można się spodziewać, że korzystać z niej będzie wielu - zamiast wdrapywać się po schodach lub też pokonywać ok. 1,5 km ulicami, by dotrzeć do górnego tarasu Kamiennej Góry, skąd rozpościera się piękna panorama na morze i miasto. Taki marsz, to duży wysiłek, a nawet przeszkoda nie do pokonania, zwłaszcza dla osób starszych, niepełnosprawnych czy rodziców z małymi dziećmi w wózkach.

A jazda estetyczną, przeszkloną gondolą, to oprócz wygody duża przyjemność dla każdego, kto się na taki rejs zdecyduje.


Jednorazowo wagonik, w typowej dla gdyńskiej komunikacji stylistyce, który ma 960 kg udźwigu, zabierze 12 pasażerów stojących lub 8 siedzących (krzesełka są podnoszone w razie potrzeby). Kolejka nie ma stacji pośrednich i zatrzymywać się będzie na szczycie, niedaleko krzyża i tarasu widokowego.

Wagonik kolejki dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, a kolejka jest w pełni monitorowana.

Obsługiwać ją będą sami pasażerowie przywołując ją i uruchamiając przyciskiem.


Trasa kolejki na Kamienną GóręPrzejazd kolejką będzie bezpłatny.


Wraz z kolejką zostanie oddany do użytku, urządzony pod dawnym pl. Grunwaldzkim, dziś zielonym skwerem - podziemny parking na 180 samochodów - płatny lecz najtańszy w mieście: za pierwsze pół godziny opłata wyniesie 50 groszy, każda pełna godzina po 2,50 zł.

Wjazd i wyjazd na parking jest od strony ul. Wybickiego, przy dolnej stacji kolejki.

Parking czynny będzie od godz.7.00 do ok.22.00 a kolejka od 10.00 do 22.00.

Z parkingu są 4 wyjścia:

- główne - na dziedziniec Centrum Filmowego , na poziomie -1,

- windą i schodami na poziom dolnej stacji kolejki,

- do Teatru Muzycznego, bezpośrednio z poziomu -1, otwierane na czas spektakli,

- windą i schodami na tyłach Teatru Muzycznego - do ul. Sienkiewicza.


* * *

Przypomnijmy:

- Kolejka i parking to część inwestycji, na która składa się budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego wraz z podziemnym parkingiem, aranżacją placu Grunwaldzkiego na zielony skwer i budową kolejki na Kamienną Górę.

- Pierwszą fazą prac poprzedzającą instalację kolejki było przygotowanie terenu, polegające m.in. na wycince drzew i krzewów- wraz z pracami porządkowymi (15-24.12.2014). Główny wykonawca tych robót - firma Budimex - otrzymał na nie zgodę Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Usuniętych zostało ok. około 50 drzew i krzewów, w zamian nasadzonych zostało 60 drzew liściastych oraz 33 krzewy, w miejscach które wskazała Ogrodnik Miasta.

- Budowa kolejki rozpoczęła się 19.01.2015.

- Koszt całej inwestycji to 39 569 167,25 zł brutto, w tym wartość pożyczki z inicjatywy Jessica to 21 905 898,75 zł. brutto. Koszt budowy kolejki - 6 mln zł.

- Roczne szacunkowe koszty eksploatacji kolejki, to 159 tys. zł (koszty energii elektrycznej, przeglądów technicznych, dozoru konserwatorskiego, ochrony, sprzątania).

- Generalnym Wykonawcą inwestycji jest Firma Budimex SA.

- Wykonawca trakcji i wagonika to firma szwajcarska BERTHOLET.


- W imieniu inwestora - Gminy Miasta Gdynia - realizacja robót nadzorowana była przez Spółkę komunalną Forum Kultury która będzie również administrować obiektem.

ikona