Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1199 (999) 2015-07-03 - 2015-07-09

Złoty medal olimpijski dla uczennicy Sary Berent

W dniach 31 maja – 5 czerwca 2015 roku 3-osobowa polska reprezentacja wyróżnionych finalistów ogólnopolskiego konkursu naukowego E(x)plory (finał ogólnopolski odbył się w PPNT w Gdyni) zaprezentowała swoje prace na arenie międzynarodowej podczas VII Międzynarodowej Olimpiady Projektów na Rzecz Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju (INESPO), która została przeprowadzona w Holandii.
Na Olimpiadzie Polskę reprezentowała m.in. Sara Berent uczennica z klasy III ib – international baccalaureate (matury międzynarodowej) w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej w Gdyni. Uczennica z Gdyńskiej Trójki prezentowała podczas Olimpiady swój autorski projekt badawczy opisujący wpływ olejków eterycznych na patogeny roślinne (tytuł pracy: „Essential oils against selected bacteria and fungi plant pathogens”). Sara badaniami zajmuje się już od ponad roku m.in. w ramach współpracy III LO w Gdyni z Międzyuczelnianym Wydziałem Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Katedrze Biotechnologii. Efekty pracy naukowej Sary zostały ocenione przez jury Olimpiady bardzo wysoko i w efekcie niezwykle uzdolniona uczennica z Gdyni zdobyła Złoty Medal Olimpijski.
Udział w siódmej edycji olimpiady INESPO był, jak sama uczennica przyznaje, ważnym doświadczeniem z wielu powodów. Przede wszystkim była to pierwsza ekspercka weryfikacja jej badań na arenie międzynarodowej, bowiem ich wyniki zostały poddane ocenie wybitnemu gremium naukowemu (jury Olimpiady), a sama praca naukowa (napisana w języku angielskim) została skonfrontowana z ponad stu kilkudziesięcioma projektami naukowymi uczniów z 48 kraju z całego świata.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

ikona