1200 (1000) 2015-07-10 - 2015-07-30

Łatwiej podążać gdyńskimi szlakami

Nowy kartusz na budynku Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, fot. Michał Kowalski11 nowych kartuszy z najważniejszymi informacjami na temat budynków znajdujących się na gdyńskim szlaku modernizmu i na szlaku Legendy Morskiej już pomaga spacerować turystom po najmłodszym Pomniku Historii. Jest to inwestycja zrealizowana przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni w ramach Systemu Identyfikacji Miejskiej.

- Chcemy w ten sposób zachęcić turystów do zwiedzania naszej modernistycznej, jedynej w swoim rodzaju „starówki” – mówi Maciej Karmoliński, zastępca dyrektora ZDiZ w Gdyni.


Przez śródmieście Gdyni prowadzą dwa szlaki turystyczne: Szlak Legendy Morskiej Gdyni i Gdyński Szlak Modernizmu. Oba opowiadają zwiedzającym o młodym, morskim mieście zbudowanym wspólnym wysiłkiem całego narodu polskiego po odzyskaniu niepodległości. Pierwszy skupia się na nierozerwalnych związkach miasta z morzem, drugi – na unikalnej architekturze, także zresztą związanej mocno z morzem.

Nowy kartusz na budynku Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, fot. Michał Kowalski- Szlakami pomagają podążać już tablice SIM (Systemu Identyfikacji Miejskiej) oraz specjalne wydawnictwa, które otrzymać można w Informacji Miejskiej – dodaje Agnieszka Krasińska zajmująca się promocją turystyczną w Urzędzie Miasta Gdyni. – Oba szlaki mają też własne strony internetowe. Kartusze jednak będą dużym ułatwieniem, szczególnie dla turystów, którzy nie zwiedzają „planowo” zaopatrzeni w mapy i inne pomoce krajoznawcze. Teraz wystarczy zatrzymać się pod budynkiem, który nas zainteresował i przeczytać tekst na tablicy przymocowanej bezpośrednio do ściany.

Kartusze wykonane z przezroczystego poliwęglanu i blachy nierdzewnej  otrzymało 11 budynków znajdujących się na terenie historycznego śródmieścia Gdyni. Wcześniej powieszono jeszcze jedną na budynku przy ul. Korzeniowskiego na Kamiennej Górze (tam, gdzie w czasie wojny Niemcy urządzili siedzibę Gestapo), a trzy wolnostojące umieszczono przy pomniku ks. Jastaka, oraz ulicach Zielonej i Prusa.

Nowe tablice ścienne mają wymiary 47 na 47 centymetrów i przygotowane są w języku polskim, angielskim i Braille’a, by korzystać mogli z nich także niewidomi. Kosztowały miasto w sumie 31 tys. złotych. ZDiZ w Gdyni planuje w najbliższym  czasie wyposażenie w tablice kolejnych 10 budynków, a później także rozstawienie jeszcze kilku lub kilkunastu samodzielnych.

Kartusze na gdyńskich szlakach turystycznych, fot. Paweł LewinowiczGdzie znajdują się nowe kartusze:

ul. 10 Lutego 24 – biurowiec ZUS, obecnie Urząd Miasta Gdyni,
al. Jana Pawła II 1 – Stacja Morska – obecnie Akwarium Gdyńskie,
ul. 10 Lutego 10 – budynek Poczty Polskiej,
Skwer Kościuszki 16 – kamienica Adama Jurkowskiego,
Skwer Kościuszki 14 – kamienica Zygmunta Peszkowskiego,
Skwer Kościuszki 10-12 – kamienica Stanisława Pręczkowskiego,
ul.10 Lutego 25 kamienica Antoniny Szydarowskiej,
al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 – Urząd Miasta Gdyni,
ul. Świętojańska 23 – kamienica Józefa Skwiercza,
ul. Świętojańska 42/Armii Krajowej 28 – kamienica Franciszki Glasenappowej,
ul. Abrahama 41 – kamienica Makarego Gliszczyńskiego.

Informacja Miejska: ul. 10 Lutego 24, al. Jana Pawła II.

fot. Michał Kowalski i Paweł Lewinowicz

ikona