Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1203 (1003) 2015-08-14 - 2015-08-27

5. Konkurs Lotów Red Bull w Gdyni

W niedzielę 16 sierpnia w Gdyni odbędzie się 5. Konkurs Lotów Red Bull. 40 latających machin domowej konstrukcji wystartuje z sześciometrowej rampy, ustawionej na nabrzeżu vis a vis Akwarium Gdyńskiego, aby miękko wylądować w wodzie – wśród nich aż 15 załóg będzie reprezentowało Trójmiasto. Widowisko wzbogacą pokazy podniebnych akrobacji, a sam konkurs, który będzie też można zobaczyć on-line i w TVN Meteo Active, poprzedzą dwa dni koncertów na plaży Śródmieście.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.


Jak poruszać się podczas 5. Konkursu Lotów Red BullDo 5. Konkurs Lotów Red Bull nadesłano blisko 700 projektów. Jury po długich obradach wybrało 40 najciekawszych. W Gdyni zespoły zaprezentują zbudowane na ich podstawie machiny. SpongeBob Kanciastoporty, X-Wing, Kłapouchy, jamajski bolid, Super Świnka, Wściekły Wiewiór i Birkut z Orłowa, to tylko niektóre z pojazdów, jakie będą rywalizować ze sobą podczas 5. Konkursu Lotów Red Bull w Gdyni.
Kreatywność i pokaz na rampie startowej będzie oceniać jury, ważne będą: długość lotu, kreatywność konstrukcji i wrażenia artystyczne.

Sędziowski skład stanowią: Adam Małysz, Paulina Przybysz, Alan Andersz, Jarosław Hampel i Łukasz Czepiela, Thomasa Morgenstern i Feliks Baumgartner, ten, który skoczył ze stratosfery.

Zawody Red Bull Flugtag, znane są w Polsce pod nazwą Konkurs Lotów Red Bull. Uczestniczą w nich ekipy uzdolnionych konstruktorów i śmiałych pilotów. Ekipa musi zaprojektować, zbudować i polecieć własnoręcznie wykonaną maszyną latającą, która po wybiciu z 6-metrowej platformy poszybuje w siną dal… lub, do czego dochodzi znacznie częściej, zaliczy spektakularne lądowanie na wodzie. Od czasu pierwszych zawodów Red Bull Flugtag, zorganizowanych w Wiedniu w 1992 roku, na całym świecie odbyło się już ponad 100 edycji Konkursu, a każda z nich przyciąga ok. 300 tysięcy widzów.
Dodatkowe atrakcje - konkursowe loty uświetnią występy grupy akrobacji lotniczej The Flying Bulls Aerobatics Team, a także pokaz akrobacji śmigłowcowej w wykonaniu Siegfrieda „Blacky’ego” Schwarza – zasiadającego za sterami wyjątkowego helikoptera Bolkov BO 105, stworzonego do wykonywania powietrznych trików. Wszystkie niedzielne atrakcje poprzedzą dwa dni koncertów.

Na Plażę Miejską w Gdyni, podobnie jak przed rokiem podczas Red Bull Air Race, zawita Red Bull Tour Bus. Na dachu muzycznego pojazdu wystąpią: Rasmentalism, Natalia Nykiel, Jamal i Rita Pax.
14 sierpnia, Plaża Miejska, Gdynia
Red Bull Tour Bus – koncerty:
- godz. 19.00 Rasmentalism
- godz. 20.30 Natalia Nykiel
15 sierpnia, Plaża Miejska, Gdynia
Red Bull Tour Bus – koncerty:
- godz. 19.00 Rita Pax
- godz. 20.30 Jamal

Udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach - udostępnione będzie miejsce do oglądania konkursu z tarasu widokowego gdyńskiego Akwarium. Aby wejść do tej strefy należy zgłosić się do recepcji Red Bull Mobile Collect znajdującej się przy Akwarium Gdyńskim (mapa).

Transmisja on-line i w telewizji

Zawody konstruktorów usiłujących wysłać w powietrze swoje latające machiny, najlepiej będzie oglądać na miejscu w Gdyni. Dla tych, którzy jednak 16 sierpnia nie będą mogli tam być, przygotowano transmisję on-line – do obejrzenia od godz. 12.00 na stronie internetowej: www.konkurslotowredbull.pl oraz od godz. 14.00 w telewizji TVN Meteo Active.

Program:
- godz. 12.00 - rozpoczęcie imprezy i pokaz akrobacji lotniczej Flying Bulls Aerobatic Team;
- godz. 12.10 - start machin konkursowych nr od 1 do 20;
- godz. 14.20 - pokaz akrobacji śmigłowcowej Bolkov BO 105, Siegfried Schwarz;
- godz. 14.30 - start machin konkursowych nr od 21 do40;
- godz. 16.50 - pokaz akrobacji lotniczej Flying Bulls Aerobatic Team;
- godz. 17.00 - wręczenie nagród.

Informacje o zmianach w ruchu

Od godz. 5.00 rano w sobotę 15 sierpnia do 6.00 rano w poniedziałek 17 sierpnia, dla pojazdów zamknięty będzie dostęp do al. Jana Pawła II.
W niedzielę na ul. Borchardta (od skrzyżowania ze Skwerem Kościuszki do ul. Armii Krajowej) oraz ul. Armii Krajowej (od ul. Borchardta w stronę ul. Świętojańskiej) wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu. Jednokierunkowe odcinki dróg zostaną udostępnione dla ruchu dwukierunkowego po zakończeniu imprezy.

ikona