1203 (1003) 2015-08-14 - 2015-08-27

Dzik jest dziki, dzik bywa w mieście i...

Nie dokarmiaj dzików!Piękne gdyńskie lasy, bogata zieleń a przede wszystkim mnóstwo łatwo dostępnego pożywienia, sprowadza do miasta dziki. Chociaż dla wielu stanowią one rodzaj atrakcji, to jednak warto pamiętać, że są to zwierzęta, których naturalnym środowiskiem powinny pozostać lasy.
 
Miejskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdyni miesięcznie przyjmuje od mieszkańców około 280 zgłoszeń, dotyczących różnych przypadków styczności ze zwierzętami. Na terenie Gdyni funkcjonuje 10 odłowni, w tym 7 stacjonarnych i 3 przestawne, m.in. dzięki którym od 1 października 2014 r. do sierpnia 2015 r. na obszarze miasta wyłapano i wywieziono 328 dzików w tym 64 lochy przed wyproszeniem.
 
Niestety jak informuje Zdzisław Kobyliński, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta w Gdyni - Dochodziło i dochodzi do sytuacji takich, że odłownie są dewastowane, niszczone, rozbijane. W ostatnim okresie 4 odłownie zostały przez wandala doprowadzone do takiego stanu, że przez najbliższy okres nie będą pracowały.
 
Odnotowano również inne niepożądane działania mieszkańców polegające na zaśmiecaniu odłowni lub wypuszczaniu złapanej zwierzyny.
 
Dziki spacerujące na Obłużu w okolicach ulicy Robotniczej, fot. Michał KowalskiObecność dzików w mieście wynika w dużej mierze z niewłaściwego postępowania mieszkańców. Prowadzone są akcje informacyjne, adresowane głównie do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, z apelem do mieszkańców o nie dokarmianie zwierzyny, zabezpieczanie pojemników na śmieci oraz utrzymywanie ogrodzeń posesji w należytej kondycji.
 
Komfort i bezpieczeństwo mieszkańców miasta zależy od wspólnie podejmowanych działań, dlatego:
 • nie dokarmiaj dzików
 • zabezpiecz pojemniki na śmieci
 • zadbaj o solidne ogrodzenie swojego ogródka
 • dokarmiaj bezdomne koty i ptaki tylko w miejscach niedostępnych dla dzików
 
Jeżeli już spotkasz dzika:
 • nigdy nie podchodź
 • nie drażnij i nie krzycz
 • nie spuszczaj psa ze smyczy
 • zawiadom: Straż Miejską 986
  Policję 997
  Straż Pożarną 998
  lub dzwoń pod numer 112.

fot. Michał Kowalski

ikona