1203 (1003) 2015-08-14 - 2015-08-27

Gdyńska Perła Modernizmu - siedziba gdyńskiego ogniska Związku Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA"

Modernistyczne Centrum Gdyni to fenomen na skalę europejską. Nie ma chyba takiego drugiego miejsca, gdzie domy – okręty zachwycają, z jednej strony swoją prostotą, z drugiej dopracowaniem każdego detalu – od fasad okiennych, po mozaikowe posadzki, aż po klamki czy balustrady.

Jednym z przykładów takiej modernistycznej perełki jest budynek siedziby  gdyńskiego ogniska Związku Młodzieży Chrześcijańskiej „Polska YMCA” .

Budynek położony przy skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Derdowskiego powstał w latach 1948- 1952, a jego projekt wykonali inżynierowie architekci Stefan Koziński i Bohdan Damięcki z Warszawy, projektujący gdyńskie budynki już przed II wojną światową.

Zatwierdzenie projektu i wydanie pozwolenia na budowę nastąpiło w grudniu 1948 r. Pod koniec 1950 r. rozpoczęto odbiory poszczególnych robót i w 1952 r. wystąpiono o zgodę na użytkowanie. Po likwidacji YMCA na początku lat 50. XX w. budynek funkcjonował przez wiele lat, jako Młodzieżowy Dom Kultury. W 1991 r. reaktywowana „Polska YMCA” odzyskała swój budynek.

Więcej o tej perle gdyńskiego modernizmu przeczytacie w informatorze

 

ikona