1203 (1003) 2015-08-14 - 2015-08-27

Maraton „Solidarności”

15 sierpnia tradycyjnie z Gdyni wyruszą na trasę biegacze – uczestnicy XXI Polpharma Maratonu „Solidarności”. Start honorowy, tym razem szybciej, bo o godz. 9.00, odbędzie się sprzed pomnika Pamięci Ofiar Grudnia 70’.
Warto wspomnieć, że jest to nie tylko impreza sportowa. To także okazja do oddania hołdu poległym w Grudniu 1970 roku stoczniowcom oraz strajkującym w Sierpniu 1980 roku. Właśnie w nawiązaniu do dziesiątek kurierów, którzy przenosili meldunki między stoczniami w Gdańsku i Gdyni, bieg prowadzi przez całe Trójmiasto. Start ostry nastąpi o godz. 9.30 obok Urzędu Miasta przy al. Marsz. Piłsudskiego.

W maratonie mogą wystartować osoby, które w dniu startu maja ukończone 18 lat. Z dnia na dzień rośnie liczba zgłoszonych. Rekrutują się oni aż z 24 państw a to wróży kolejny rekord frekwencji. Czas na pokonanie trasy wynosi 5,5 godziny. Zapisy przyjmowane będą do dnia startu. Akces uczestnictwa to wydatek 150 zł. Z opłat zwolnione są osoby 60-letnie i starsze, członkowie „Solidarności” oraz ci którzy ukończyli wszystkie poprzednie Maratony „Solidarności”. Zgłoszenia i płatności są dokonywane za pośrednictwem portalu Datasport pod adresem: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=1493.

W dniach 14-15 sierpnia w Gdyni w obiektach przy ul. Bema 33 (była siedziba MDK) znajdować się będzie biuro zawodów.
14 sierpnia czynne będzie w godz. 10.00 – 22.30 (rejestracja zawodników), a 15 sierpnia od godz. 6.30 do 9.00.
Uwaga! W związku z organizacją maratonu planowane zmiany w organizacji ruchu. Zamknięte zostaną następujące ulice:
od godz. 6.00 - aleja  Marszałka Józefa Piłsudskiego na odcinku od skrzyżowania z  ul. Legionów do ul. Świętojańskiej;
- od godz. 8.50 - al. Marszałka Józefa Piłsudskiego od skrzyżowania z  ul. Świętojańską  do ul. Władysława IV; ul. Świętojańska od al. Marszałka Józefa Piłsudskiego do  ul. 10 Lutego; Skwer Kościuszki i Aleja Jana Pawła II (cały przebieg ulic);
- od godz. 9.30 - al. Zwycięstwa (jezdnia w kierunku Gdańska) od skrzyżowania z ul. Władysława IV w kierunku południowym aż do granic administracyjnych z Sopotem.
W czasie wyłączenia omawianych ulic z ruchu zalecane będą objazdy:
- dla kierowców jadących od strony Chyloni w kierunku Kacka, Karwin, Sopotu, ulicami: Śląską, Drogą Gdyńską, Lotników i Wielkopolską (jadący  ul. Władysława IV będą mogli dojechać wyłącznie do skrzyżowania z al. Piłsudskiego i dalej aleją pod wiaduktem kolejowym włączyć się do ruchu na ul. Droga Gdyńska);
- dla kierunku jazdy od strony Chwaszczyna i Karwin w kierunku Chyloni, Redy, ulicami: Wielkopolską, Lotników, Drogą Gdyńską, Śląską i Morską.
W czasie maratonu możliwy będzie ruch jednokierunkową jezdnią al. Zwycięstwa od granic administracyjnych miasta Gdyni w kierunku Śródmieścia.
Przed pojawieniem się na trasie maratonu zawodników utrzymywany będzie ruch poprzeczny przez al. Zwycięstwa  oraz ul. Świętojańską (maksymalnie do pojawienia się pierwszych zawodników).
Ruchem na skrzyżowaniach kierować będą funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, strażnicy Straży Miejskiej Urzędu Miasta Gdyni oraz żołnierze Żandarmerii Wojskowej.
Przywracanie ruchu na ulicach Gdyni będzie odbywać się sukcesywnie po opuszczeniu przez maratończyków kolejnych odcinków trasy maratonu. Orientacyjny termin zakończenia maratonu na terenie Gdyni przewiduje się o godz. 10.30.
Wszystkich kierowców prosimy o dostosowanie się do zmienionej organizacji ruchu oraz o podporządkowanie się poleceniom funkcjonariuszy, strażników i żołnierzy kierujących ruchem.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej: www.zkmgdynia.pl

ikona