Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1203 (1003) 2015-08-14 - 2015-08-27

Trwają upały – nie bądź obojętny – możesz uratować życie!

Wysoka temperatura i lekkomyślne zachowania ludzi, którzy w czasie upałów piją alkohol to mieszanka, która może doprowadzić do tragedii. Mimo ciągle powtarzających się apeli ludzie ryzykują swoim zdrowiem a nawet życiem. Straż Miejska apeluje, by informować o osobach nieprzytomnych, przecież niekoniecznie pijanych.


Upały są szczególnie niebezpieczne dla starszych, schorowanych ludzi czy małych dzieci a także zwierząt. Dlatego patrolując gdyńskie ulice strażnicy uważnie obserwują skwery, parki, parkingi. Sprawdzają czy w stojących samochodach nie ma dzieci czy psów.

Akcja strażników: upały są niebezpieczne!

Akcja strażników: upały są niebezpieczne!


Warto dodać, że pijani ludzie, którzy śpią na ostrym słońcu, ryzykują nie tylko własnym zdrowiem, ale narażają się również na kradzieże i pobicia. Tak było w przypadku mężczyzny, który pijany zasnął na ławce w centrum miasta w ostatni weekend. Operator miejskiego monitoringu zauważył, że jest okradany z zegarka. Gdyby nie szybka interwencja strażników, straciłby cenny przedmiot.

Strażnicy każdego dnia odbierają kilkanaście zgłoszeń - mówi Danuta Wołk Karaczewska rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej. Zgłoszenia są różne: mieliśmy alarmujący sygnał dotyczący starszej pani, która zasłabła na placu Górnośląskim, a kiedy odzyskała przytomność, nie potrafiła powiedzieć, kim jest i gdzie mieszka, dlatego sprawę przekazaliśmy policji, aby ustalić jej tożsamość - dodaje.

Akcja strażników: upały są niebezpieczne!

Akcja strażników: upały są niebezpieczne!

Są zgłoszenia dotyczące pijących nastolatków, nietrzeźwych na placach zabaw, śpiących na przystankach autobusowych i miejskich zieleńcach oraz bezdomnych. Zdarza się , że wymagają oni natychmiastowej pomocy, jak ostatnio mężczyzna z Obłuża, który zasłabł na ławce. Okazało się, że był głodny, miał złamaną rękę i nie miał gdzie mieszkać.

Straż Miejska od 1 sierpnia  podjęła 304 interwencje związane z nadużywaniem alkoholu. Blisko czterdzieści z nich dotyczyło pijanych śpiących na miejskich zieleńcach, przystankach osobowych czy w bramach. Część z tych interwencji zakończyła się wezwaniem karetki pogotowia, innych przewieziono do Punktu Interwencji Noclegowej albo do miejsc zamieszkania.

fot. Straż Miejska

ikona