Trzy gdyńskie kąpieliska – Redłowo, Śródmieście i Babie Doły są otwarte dla mieszkańców i turystów.
1208 (1008) 2015-09-25 - 2015-10-01

Pułkowniku - było warto!

W czwartek, 17 września 2015 r. w Gdyni na skwerze przy ul. I Armii Wojska Polskiego 8 został uroczyście odsłonięty pomnik płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Zabierający głos jako pierwszy - Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek przypomniał, że data 17 września wiąże się nie tylko ze zdradzieckim atakiem Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r. Ma również związek z płk. Ryszardem Kuklińskim. 17 września 1997 r. uniewinniono go od zarzutu narodowej zdrady:
To bolesne, że pułkownik na wyrok uniewinniający musiał czekać długie siedem lat, że nie tylko w czasach komunistycznych, ale także w wolnej Polsce często spotykały go nieprzyjemności i ataki. Dołączył on do grona tego pokolenia Polaków, które o wolną Polskę walczyło w czasach najtrudniejszych, nie tylko podczas II wojny światowej, ale i po jej zakończeniu - jako ci niepokorni, niezłomni, często wyklinani przez współczesnych, mieli odwagę walczyć o wolną Polskę. Dzisiaj społeczność Gdyni oddaje mu hołd, podkreśla jego bohaterską postawę. Dzisiaj chcemy głośno powiedzieć: pułkowniku Ryszardzie Kukliński jesteśmy Ci wdzięczni za Twoją odwagę, za Twoją determinację i za to, że możemy żyć w kraju wolnym i niepodległym".
Inicjator i fundator pomnika - Andrzej Boczek - zabierając głos wyjaśnił swoje intencje: Zdecydowałem się na postawienie pomnika, gdyż w moim przekonaniu jest to postać niedoceniana. Wiele wskazuje na to, a minęło już trzydzieści parę lat od ujawnienia się jego działalności, że działał on tylko w dobrych intencjach, nie brał żadnych pieniędzy, Amerykanie to potwierdzają. Dziś chciałbym powiedzieć: pułkowniku - było warto, dzisiaj dla Ciebie przyszli generałowie, admirałowie, prezydenci, przyszedł biskup, przyszli mieszkańcy Gdyni.

 

ikona