1208 (1008) 2015-09-25 - 2015-10-01

Sukces młodej biolożki z III LO Gdyni

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EU Contest for Young Scientists ) to prestiżowy i bardzo trudny konkurs organizowany od 1989 roku przez Komisję Europejską dla nastolatków, którzy zajmują się nauką na poważnie. Polska już od 21 lat bierze w nim udział.
Tegoroczny finał Konkursu rozpoczął się 17 września 2015 w Mediolanie. Autorzy 104 ambitnych uczniowskich projektów badawczych prezentowali swoje naukowe dokonania w ramach tegorocznego EXPO.
W poniedziałek 21 września ogłoszono wyniki Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej – European Union Contest for Young Scientists (EUCYS). Wszystkie cztery projekty reprezentujące nasz kraj zostały nagrodzone. Polscy młodzi uczeni zdobyli: dwie nagrody główne, nagrodę honorową i trzy nagrody specjalne.
Jedną z nagród specjalnych uzyskał projekt dziewiętnastoletniej biolożki z Gdyni  Sary Berent - tegorocznej absolwentki III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni (klasa matury międzynarodowej). Tytuł jej projektu: Badanie wpływu działania olejków eterycznych na wybrane mikroorganizmy bakteryjne i grzybowe pod kątem zastosowania jako środki ochrony roślin. Sara realizowała swoje badania w laboratoriach Międzyuczelnianego Wydział Biotechnologii UG i GUMed. W nagrodę (fundator EXPO 2015) otrzymała nowoczesny laptop i została zaproszona do Wspólnotowego Centrum Badawczego Unii Europejskiej ( JRC ) we Włoszech i zaproszenie na galę kończącą mediolańskie EXPO.  
Za rok finały EUCYS odbędą się w Brukseli. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci na zgłoszenia projektów badawczych do kolejnej edycji czeka do końca listopada. Wiosną finały Polskiej Edycji EUCYS odbędą się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik w ramach Festiwalu Młodych Badaczy ODKRYCIA.

ikona