Trzy gdyńskie kąpieliska – Redłowo, Śródmieście i Babie Doły są otwarte dla mieszkańców i turystów.
1208 (1008) 2015-09-25 - 2015-10-01

Wsparcie rządu dla Gdyni

Rząd Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował się w całości poprzeć Gdynię w sporze sądowym z Komisją Europejską dotyczącym lotniska. Po wielu miesiącach Rada Ministrów RP uznała wszystkie argumenty miasta, które broniło zasadności i legalności inwestycji, polegającej na przebudowie lotniska wojskowego Gdynia - Oksywie w lotnisko cywilno - wojskowe.


Rzeczpospolita Polska przystąpi do procesu toczącego się przed Sądem Unii Europejskiej, podnosząc wszystkie zarzuty wskazane wcześniej przez Gdynię i wspólnie z miastem będzie starać się o wyrok unieważniający decyzję Komisji Europejskiej. Wskutek tej decyzji spółka Port - Lotniczy Gdynia - Kosakowo znalazła się w stanie upadłości i jest objęta zakazem prowadzenia działalności lotniczej. Proces przed Sądem Unii Europejskiej wszczęło w 2014 roku Miasto Gdynia.
Rząd zdecydował się, co jest rzeczą bez precedensu, stanąć w całości po stronie racji gminy Gdynia i Kosakowo. Uważam, że wizjonerska koncepcja Gdyni, która została osadzona w realiach strategicznych rozwoju całego regionu, wymaga poparcia i nie wyobrażam sobie, żeby tak wielki nakład i takie wielkie działanie, jakie w tym obszarze zostało podjęte przez obie gminy, uległo zmarnotrawieniu. Uważam, że przyszłością lotniska Gdynia Kosakowo jest ścisła współpraca z lotniskiem Rębiechowo w Gdańsku i że z tych dwóch potencjałów, może być znakomita synergia w obszarze transportu lotniczego - mówił podczas konferencji prasowej 22 września Sławomir Rybicki minister w kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego.
To jest dzień, na który długo czekaliśmy. Osoby, które śledzą sytuację lotniska Gdynia Kosakowo, dobrze wiedzą, że Gdynia od kilku miesięcy jest w sporze sądowym z Komisją Europejską. Od wielu miesięcy oczekiwaliśmy wsparcia rządu. Wiemy, zarówno z praktyki, jak i z analizy wielu podobnych spraw, które toczyły się już w państwach Europy, że niezależnie od podstaw prawnych, które pozwalają złożyć skargę, bardzo istotne jest polityczne poparcie rządu. Udało nam się je uzyskać. Z tego faktu jesteśmy bardzo zadowoleni i uważamy, że to przyspieszy właściwe rezultaty w tej sprawie. A właściwe rezultaty, to jest chwila, w której na tym lotnisku zaczną lądować samoloty - powiedziała Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

ikona