1211 (1011) 2015-10-16 - 2015-10-22

Sukcesy gdyńskich uczniów

W czwartek, 8 października, w Warszawie odbyła się gala podsumowująca pierwszą edycję programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP. Podczas gali ogłoszono 10. laureatów nagrody głównej, którzy zostaną objęci programem indywidualnych konsultacji naukowych. Nagrody wręczyli przedstawiciele Rady Naukowej Programu, a wśród gości znaleźli się reprezentanci najlepszych polskich uczelni wyższych, przedstawiciele Rządu, biznesu oraz edukacji.
Do udziału w programie zgłosiło się z całego kraju ponad 5,5 tys. kandydatów - uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, spośród których wyłoniono 10 laureatów, którzy zostaną objęci indywidualnym programem konsultacji naukowych. Wśród nich znaleźli się uczniowie szkół warszawskich (XIV LO i II LO ), wrocławskiego XIV LO i toruńskiego Gimnazjum Akademickiego UMK. Jednym z laureatów jest, jedyny przedstawiciel Pomorza, Filip Krawczyk - uczeń III klasy biologiczno-chemicznej III LO. im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Laureaci pierwszej edycji ADAMED SmartUP będą teraz koncentrować się na planowaniu dalszego rozwoju naukowego pod okiem doświadczonych konsultantów edukacyjnych. Po 10 miesiącach osoby o najwyższym potencjale otrzymają stypendia naukowe dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.
Program ADAMED SmartUP jest realizowany przez Fundację Grupy Adamed, która została stworzona aby wspierać działalność badawczo-rozwojową, naukową i oświatową w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych oraz rozwój młodzieży i środowiska naukowego.
***
6 października zakończyły się eliminacje otwartego ogólnopolskiego konkursu programistycznego „Potyczki Algorytminczne", których organizatorem jest Uniwersytet Warszawski.
Konkurs składa się z pięciu rozgrywanych przez internet rund zdalnych oraz finału, do którego awansuje 20 najwyżej sklasyfikowanych uczestników. Zwycięzca finału otrzymuje tytuł Algorytmistrza Roku. Konkurs adresowany jest przede wszystkim do studentów informatyki, ale od kilku lat startują w nim także wybitnie uzdolnieni informatycy ze szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjalnych. W tym roku do finałowej 20. laureatów Konkursu (studentów informatyki oraz matematyki uczelni akademickich z całej Polski) zakwalifikował się Paweł Burzyński - uczeń z klasy drugiej matematyczno-informatyczno-fizycznej w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. 12 - 13 grudnia na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się Finał Konkursu.
***
Polacy po raz pierwszy mistrzami świata w brydżu sportowym. Michał Nowosadzki - absolwent III LO w Gdyni w złotej drużynie.
W finale najważniejszego turnieju jakim jest Bermuda Bowl, pokonali w Madrasie (Chennai) reprezentację Szwecji. Biało-czerwoni w 128-rozdaniowym pojedynku grali w składzie: Piotr Gawryś, Michał Klukowski, Krzysztof Jassem, Marcin Mazurkiewicz, Jacek Kalita oraz Michał Nowosadzki - absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP i brydżowy indywidualny mistrz świata juniorów w 2004 r.
***
Podopieczni Stowarzyszenia Talent z Gdyni i uczniowie III LO w Gdyni reprezentowali Polskę podczas IX Junior Balkan Olympiad in Informatics, która odbyła się w dniach 14 - 19 września 2015 r. w Macedonii. Gdynian Juliusz Pham został zwycięzcą międzynarodowych zawodów, a Kacper Walentynowicz, ubiegłoroczny zwycięzca IX Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów, zdobył srebrny medal.
Dobra passa młodych gdyńskich informatyków trwa. Paweł Burzyński, podopieczny Stowarzyszenia Talent i uczeń III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, zakwalifikował się do finału prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu „Potyczki Algorytmiczne" organizowanego przez Uniwersytet Warszawski. Warto podkreślić, że Paweł, uczeń II klasy Liceum, jest najmłodszym spośród 17 finalistów, w większości studentów. Jego sukces cieszy tym bardziej, że wraz z Juliuszem Phamem i Markiem Żochowskim będzie reprezentować Polskę podczas trzeciej edycji Romanian Master of Informatics w Bukareszcie (13 - 19.10.2015). Podczas międzynarodowych zawodów uzdolnieni Gdynianie będą mieć możliwość zmierzenia się z najlepszymi uczestnikami z Rosji, Rumunii, Bułgarii, Serbii i Mołdawii.
Na osiągnięcia młodzieży wpływa, m.in. systematyczny udział w warsztatach informatycznych organizowanych w ramach projektu Młoda Informatyczna Gdynia przez Stowarzyszenie Talent, które w tym roku obchodzi 10. rocznicę działalności.

ikona