UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie.  UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie. 
1278 (1078) 2017-05-19 - 2017-05-25

Noc Muzeów w Gdyni

18.05.2017 r.

Pokój ucieczki, pokaz musztry paradnej, nocny przejazd trolejbusem, czy rozgwieżdżone niebo w planetarium, to tylko niektóre z atrakcji czekających na uczestników tegorocznej gdyńskiej Nocy Muzeów, która rozpocznie się 20 maja o godz.19:00.


Noc Muzeów to świetna okazja by wziąć udział w wykładach czy warsztatach, zagrać w ekscytujące gry, zobaczyć wyjątkowe wystawy, inscenizacje, happeningi, rekonstrukcje historyczne czy niedostępne na co dzień zakamarki różnych instytucji kulturalnych. A to wszystko za darmo lub za symboliczną złotówkę. W Polsce Noc Muzeów po raz pierwszy odbyła się 14 lat temu, z roku na rok ciesząc się coraz większym zainteresowaniem zwiedzających, jak i instytucji przygotowujących dla nich atrakcje. Co w tym roku będzie można zobaczyć w Gdyni?

Biblioteka Gdynia

ul. Biskupa Dominika 17
16:00-1:00 | wstęp wolny

Z okazji Nocy Muzeów podziemia Czytelni Naukowej zamienią się w moskiewskie metro z ponurej postapokaliptycznej przyszłości 2033 roku. W tej przestrzeni zaaranżowany zostanie pokój ucieczki inspirowany powieścią Dmitrija Głuchowskiego „Metro 2033”. Celem zabawy będzie opuszczenie go przez uczestników wydarzenia przed upłynięciem 30 minut, po uprzednim rozwiązaniu wszystkich znajdujących się w nim zagadek. Pokój dostępny będzie 20 maja od godz. 16:00 do 1:00 w podziemiach Czytelni Naukowej, filii Biblioteki Gdynia. W zabawie mogą brać udział 3-osobowe zespoły. Uczestnicy muszą mieć powyżej 16 lat. Należy również wysłać formularz zgłoszeniowy na adres d.rybacki@bibliotekagdynia.pl.
Formularz dostępny na www.bibliotekagdynia.pl. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń.

Centrum Kultury w Gdyni w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego

pl. Grunwaldzki 2
19:00-0:00 | wstęp wolny

Z okazji tegorocznych obchodów stulecia awangardy w Polsce Centrum Kultury w Gdyni zaprasza do Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego na „Spotkanie z dziełem: Władysław Strzemiński”. To wyjątkowa okazja na spotkanie z jednym z najważniejszych twórców awangardy w Polsce. W galerii zaprezentowane zostanie jedno z dzieł artysty – „Pejzaż łódzki”, które trafi do Gdyni z Muzeum Sztuki w Łodzi.

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji

ul. Żwirowa 2c
19:00-01:00 | wstęp: 1 zł

Na niewielkiej przestrzeni Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji będzie można odnaleźć autentycznego ducha motoryzacji XX wieku. Imponująca kolekcja zabytkowych samochodów i motocykli zawiera, między innymi, takie perły jak Ford T, czyli pierwszy taśmowo produkowany samochód osobowy, Buick Master Six, w którym wszystkie części, a nawet powietrze w oponach, jest oryginalne, Buick Deluxe, którego opancerzoną wersją jeździł sam Al Capone, czy Harley Davidson 42 WLA, najbardziej znany motocykl wojskowy w historii.
Zwiedzającym zostanie udostępniona przestrzeń multimedialna, gdzie każdy będzie mógł m.in. spróbować swoich sił w symulatorze lotów urządzeniami RC i symulatorze sportowego zabytkowego samochodu, a także zagrać w kultowe gry arcadowe. Będzie to również okazja, aby wsiąść do zabytkowego samochodu Skoda Tudor i zrobić sobie w nim pamiątkowe zdjęcie.
Nie zabraknie także muzyki. W godz.20:00-00:00 odbędzie się koncert, podczas którego zagrane zostaną legendarne przeboje na zabytkowym pianinie, a w przerwach muzyka popłynie ze starego patefonu.

Muzeum Emigracji w Gdyni

ul. Polska 1
19:00-01:00 | wstęp wolny

Dworcowe gongi przypominając o jego pierwotnej funkcji, tłum podróżnych, pasażerowie na gapę, polscy emigranci w kolejce do wejścia na pokład transatlantyku, niespodziewane zwroty akcji. To wszystko czeka na zwiedzających w Muzeum Emigracji.
Chociaż z pewnością do wejścia na wystawę ustawi się kolejka, to nikt w niej nie będzie się nudził. Wśród atrakcji: pokładowe warsztaty dla dzieci, chillout w okrętowej kajucie, parkiet taneczny na tarasie z widokiem na morze i rozgwieżdżone niebo nad dworcowym holem. Część z atrakcji przygotowała młodzież zaangażowana w projekt „MEGafon Kultury”.

Szczegółowy program:
19:00-01:00 - dźwięki i projekcje w Dworcu Morskim
21:00-1:00 - chillout w kajucie
19:00-22:00 - warsztaty dla dzieci
19:00-23:00 - strefa kreatywna
20:22 - zachód słońca na tarasie
21:00-0:00 - sety DJskie

Muzeum Marynarki Wojennej

ul. Zawiszy Czarnego 1B
19:00-01:00 (ostatnie wejście na wystawę o północy) | wstęp: 1 zł
Zwiedzanie ORP Błyskawica : 1 zł

Muzeum Marynarki Wojennej przygotowało dla zwiedzających szereg atrakcji. O godzinie 19:00 przed wejściem do budynku Muzeum MW odbędzie się pokaz musztry paradnej w wykonaniu młodzieży z XII Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół Mechanicznych im. inż. Tadeusza Wendy w Gdyni. Natomiast na Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego oraz w budynku muzeum będzie można zobaczyć prezentacje jednostek wojskowych oraz grup rekonstruktorów historycznych, a także spotkać muzea wojskowe spoza Trójmiasta - puckie Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego oraz Fundację Muzeum Historyczno-Wojskowe z Torunia. Na trzech kondygnacjach muzeum prezentowane będą wystawy czasowe. Będzie to też okazja, aby zwiedzić ORP Błyskawica, zacumowany przy Nabrzeżu Pomorskim. Nie zabraknie także doskonałej wojskowej grochówki.
Dodatkowo będzie można wziąć udział w majowej edycji Wielkiej Gry Muzealnej. Nagrody, wylosowane spośród poprawnych odpowiedzi, będą wyjątkowo atrakcyjne – między innymi śpiwory, plecaki wojskowe oraz karty z kodem wstępu dla miłośników gier komputerowych. Kupony do udziału w grze znajdują się w holu budynku przy kasie biletowej. Losowanie nagród odbędzie się 1 czerwca.

Muzeum Miasta Gdyni

ul. Zawiszy Czarnego 1
18:00-01:00 | wstęp wolny

Trolejbus stał się już symbolem Gdyni, dlatego w tym roku Muzeum Miasta przybliży wszystkim zwiedzającym historię gdyńskiej komunikacji miejskiej, zabierając chętnych na nocne zwiedzanie miasta trolejbusem Linią N. Dokąd i czym można było dojechać, jakie były bilety, co się wydarzyło w popołudniowym tłoku? Pracownicy Muzeum chętnie opowiedzą o historii miasta, architektury i motoryzacji!
Znajdzie się również coś dla najmłodszych. Dla nich zaplanowane zostały specjalne, tematyczne warsztaty w siedzibie Muzeum.
Oprócz tego, dla wszystkich dostępne będą wystawy: „Gdynia – dzieło otwarte”, „Marzyciele. Don Kichote według Wilkonia”, a także „Po drugiej stronie ilustracji. Miniatury Roberta Romanowicza”. Przed budynkiem będzie czekała zaparkowana niespodzianka i wiosenna strefa relaksu dla zmęczonych podróżą. Natomiast we foyer odbędzie się wieczorny koncert.

Szczegółowy program:
18:00 - Miejski bilet – warsztaty projektowe dla dzieci wraz z opiekunami
18:00 - 00:00 – Linia N – nocne zwiedzanie miasta trolejbusem (odjazdy co pół godziny z przystanku Urząd Miasta – Świętojańska 01)
19:00 - Miejski bagaż – warsztaty stemplowania toreb dla dzieci wraz z opiekunami
21:30 - Koncert Zespołu Komety / support: Ostatni Przystanek Postępu

Dar Pomorza

al. Jana Pawła II
19:00-01:00 | wstęp: 1 zł

Zwiedzający statek-muzeum będą mieli szansę zobaczyć morską inscenizację „Marynarska Dola” w wykonaniu grupy Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk. Dowiedzą się również jak działa broń czarnoprochowa, jak walczono na morzu w dawnych czasach i czy łatwo było zatopić statek. Rekonstruktorzy opowiedzą o warunkach życia marynarzy podczas rejsu i na lądzie.

Zawisza Czarny

Nabrzeże Prezydenta
19:00-00:00 | wstęp wolny

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów będzie można wejść na pokład kultowego żaglowca, zrobić sobie zdjęcie przy sterze, obejrzeć liny i żagle, a także posłuchać o codziennym życiu na Zawiszy i o jego bogatej historii. Na miejscu będzie możliwość zakupienia oryginalnych pamiątek z żaglowca. O godzinie 00:30 Zawisza odbije od kei i wyruszy w rejs. Odcumowywanie i wyjście z portu będzie można oglądać z nabrzeża. Na pożegnanie żaglowiec odda specjalny sygnał syreną.

Izba Pamięci Franciszka Stefczyka

ul. Legionów 126-128
19:00-00:00 | wstęp wolny

Noc Muzeów to świetna okazja, aby poznać historię kas Stefczyka od początków XX wieku. Będzie można zobaczyć archiwalne dokumenty, stare sejfy, pamiątkowe pieczęcie, własnoręcznie wybić swoją pierwszą monetę, a także zostać mistrzem w zarządzaniu pieniędzmi, dzięki warsztatom edukacji finansowej dla najmłodszych.

Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Gdyni

al. Jana Pawła II 3
19:00-01:00 | wstęp wolny

Czy wiedzieliście o tym, że w Gdyni istnieje planetarium? W Noc Muzeów będziecie mieli okazję się o tym przekonać. Niepowtarzalne prelekcje prowadzone przez studentów z Koła Naukowego „Nawigator” w Planetarium Wydziału Nawigacyjnego AMG zaprowadzą uczestników tam, gdzie wzrok nie sięga. Czas prelekcji – ok. 20 min.


Wydarzeniom Nocy Muzeów na Pomorzu towarzyszyć będzie również gra mobilna „Nie śpij! Zagraj!”. 14 instytucji kultury, w tym 2 gdyńskie (Muzeum Emigracji oraz Izba Pamięci F. Stefczyka) zapraszają do gry o atrakcyjne upominki. Już od 15 maja można próbować swoich sił w konkursowej rozgrzewce. Natomiast główna rozgrywka rozpocznie się 20 maja. Więcej o grze: http://ikm.gda.pl/nocmuzeow/nie-spij-zagraj-gra/.


Aby przemieszczanie się między odwiedzanymi instytucjami było łatwiejsze podczas tej nocy, uruchomione zostaną bezpłatne połączenia autobusowe. Część z nich obsługiwana będzie pojazdami zabytkowymi. Poniżej rozkład jazdy do pobrania.

Projekt graficzny plakatu "Noc Muzeów w Gdyni": Anita Wasik

  • Europejska Noc Muzeów 2017
  • Europejska Noc Muzeów 2017 - gra mobilna