1300 (1100) 2017-11-24 - 2017-11-30

Marek Wysocki z Nagrodą Rzecznika Praw Obywatelskich

Stworzył zasady projektowe, które umożliwiają lepsze funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej. Jego Standardy Dostępności są stosowane w Gdyni od 2013 roku. Teraz został za to wyróżniony. Dr hab. inż. arch. Marek Wysocki otrzymał Nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich im. doktora Macieja Lisa.

W czwartek, 16 listopada, we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich im. doktora Macieja Lisa. W tym roku trafiła ona do dr hab. inż. arch. Marka Wysockiego. Nagroda przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w dziedzinie obrony praw i interesów osób z niepełnosprawnościami. Kapituła tego wyróżnienia wybrała laureata już 11 września. Jednak oficjalna uroczystość wręczenia nagrody odbywa się w listopadzie, w rocznicę urodzin doktora Macieja Lisa, która przypada właśnie 16 listopada. Laureatowi nagrodę wręczył Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

Dr hab. inż. arch. Marek Wysocki od ponad 20 lat zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi projektowania przestrzeni dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Stworzył dokument pod nazwą Standardy Dostępności. To zasady projektowe, które umożliwiają lepsze funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej. Określają one rodzaje udogodnień, a także tłumaczą w jaki sposób je wprowadzać i na czym one powinny polegać. Gdynia, w 2013 roku, jako pierwsze miasto wdrożyła Standardy Dostępności. Obecnie są one wprowadzane w innych polskich miastach.

ikona