Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1302 (1102) 2017-12-08 - 2017-12-14

Gdynia nagrodzona przez Polski Związek Żeglarski!

Gala Sportu Polskiego Związku Żeglarskiego

Gala Sportu Polskiego Związku Żeglarskiego

W czwartek 30 listopada w gościnnych progach Centrum Olimpijskiego im. Jana Pawła II Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyła się tradycyjna Gala Sportu, która zwieńczyła kolejny rok działalności Polskiego Związku Żeglarskiego. Impreza była okazją do wręczenia nagród. Dwie z nich odebrał Dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk.

W czasie uroczystego bankietu pełniący honory gospodarza Gali prezes PZŻ Tomasz Chamera, wiceprezes ds. sportu Mateusz Kusznierewicz oraz Piotr Sobczyński uhonorowali najlepszych zawodników oraz ich szkoleniowców za dokonania sportowe, a także wręczyli nominacje do kadr narodowych.

W tym roku najwięcej laurów zgarnęła sterniczka Agnieszka Skrzypulec, która w klasie 470 razem z Irminą Mrózek Gliszczynską została mistrzynią świata, a w parze z Jolantą Ogar wywalczyła brązowy medal mistrzostw Europy. Do tego z tą pierwszą załogantką wygrała zawody Pucharu Świata w japońskim Gamagori oraz była druga w regatach Kieler Woche i Test Event w Aarhus.

Ponieważ sportowców ocenia się nie tylko przez pryzmat zdobytych medali, ale również odpowiednią postawę, wyróżnienie podczas Gali otrzymał Milo Sołomko, który w lipcu 2017 roku podczas mistrzostw Europy w klasie Bic Techno w Lorient/LarmorPlage uratował życie francuskiej zawodniczce. Przed startem do pierwszego wyścigu deskarz SKŻ Ergo Hestia Sopot zauważył bezwładnie pływającą twarzą do wody zawodniczkę z Francji. 12-latek podpłynął do dziewczyny, wskoczył do wody, odwrócił ją na wznak i po stwierdzeniu, że dziewczyna jest nieprzytomna, zaczął wzywać pomocy, jednocześnie podtrzymując głowę nad wodą.

Podczas Gali złożono także podziękowania przedstawicielom Związku w World Sailing, czyli Ewie Jołowskiej, Marii Leśny oraz Zofii Truchanowicz, podsumowano prowadzony wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki program PolSailing, w którym wzięło udział 13,5 tysiąca najmłodszych uczestników oraz Rok Zaruskiego.

Wyróżniono również Partnerów Związku i organizatorów regat międzynarodowych, podziękowano poszczególnym Stowarzyszeniom Klas, Okręgowym Związkom Żeglarskim oraz Partnerom Medialnym. Dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk odebrał w imieniu Miasta Gdyni wyróżnienie „za zasługi dla żeglarstwa” oraz w imieniu GCS wyróżnienie za organizację imprez w tym regat Volvo Gdynia Sailing Days.

Ponadto wręczono Nagrodę Błękitnego Spinakera, nagrody dla zwycięzców Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski i mistrzostw Polski ORC. Uhonorowano także triumfatorów zmagań Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Na zakończenie medale „za szczególne zasługi dla żeglarstwa polskiego” otrzymali: Andrzej Wiktor Kowalczyński, Włodzimierz Jerzy Przysiecki oraz Romuald Rowecki.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.12.2017 13:48
  • ikona

    Autor: Agnieszka Janowicz (a.janowicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.12.2017 13:49
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Wołowicz
ikona