Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1302 (1102) 2017-12-08 - 2017-12-14

W Gdyni budują drona-karetkę

Specjaliści z firmy AirPas Machines w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia rozpoczęli prace nad dronem, który już wkrótce ma zrewolucjonizować sposób, w jaki służby będą mogły udzielać pomocy zaginionym i poszkodowanym w wypadkach.

Maszyna nie będzie odbiegała znacznie rozmiarami od standardowych dronów, wyposażona zostanie zarówno w kamerę HD, jak i kamerę termowizyjną o wysokiej rozdzielczości. Wszystko to ma ułatwić zlokalizowanie zaginionych osób.

- Oprócz tego, dron będzie wyposażony w zasobnik ratunkowy, który w sytuacji poszukiwań na wodzie, umożliwi zrzucenie bojki ratunkowej, która po zderzeniu z wodą, sama się napompuje. W wypadku osób poszukiwanych w trudno dostępnych górzystych czy gęsto zalesionych terenach, istnieje możliwość zrzutu bojki sygnalizującej, gdzie dana osoba się znajduje za pomocą sygnału dźwiękowego, świetlnego, a także sygnału GPS. – mówi Sebastian Nowicki z firmy AirPas MAchines, odpowiedzialnej za realizację projektu.

Prototyp urządzenia ma powstać w pierwszym kwartale 2018 roku, najpierw będzie musiał przejść testy w tunelu aerodynamicznym. Pierwsze egzemplarze mają trafić do produkcji niskoseryjnej na początku 2019 roku.
Z gotowego drona mogłyby korzystać służby odpowiedzialne za poszukiwania osób zaginionych: policja, straż pożarna czy WOPR. To właśnie z uwag zawodowych ratowników korzystali gdyńscy projektanci drona-karetki.

ikona