1355 (1055) 2019-02-22 - 2019-02-28

Gratka dla miłośników kina i morza

fot. materiały prasowe / http://www.muzeummw.pl

fot. materiały prasowe / http://www.muzeummw.pl

Już w przyszły wtorek, 26 lutego, na wszystkich zakochanych w morzu kinomanów czeka nie lada uczta. Muzeum Marynarki Wojennej we współpracy z Legendą Morską Gdyni zaprasza na Mini Przegląd Filmów Morskich.

Ideą spotkania jest wykorzystanie niezwykle bogatych zasobów polskiej oraz europejskiej filmografii o tematyce morskiej. Organizatorzy przeglądu chcą za pomocą wybranych obrazów przypomnieć ważne wątki i nieznane epizody z historii morskiej Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki takim realizacjom, widzowie mają możliwość przeżywania pokazywanych wydarzeń i opowieści.

Seanse poprzedzi wprowadzenie przygotowane i wygłoszone przez Aleksandra Goska, dokumentalistę i wicedyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. W programie przeglądu znalazły się trzy, niezwykle ciekawe pozycje filmowe.

Rejs nr 1476” w reżyserii Jerzego Boja to film opowiadający o ostatniej podróży statku s/s Sołdek – pierwszej jednostki wybudowanej w polskiej stoczni, która obecnie zakotwiczona na Motławie w Gdańsku, służy jako muzeum.

W dalszej części wieczoru obejrzeć będzie można obraz „Rejs”. Nie jest to jednak popularna komedia z lat 70-tych, a dokumentalny film z 1962 roku. Reportaż autorstwa Sergiusza Sprudina opowiada historię rejsów praktykanckich uczniów ze Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni na żaglowcach „Janek Krasicki” i „Henryk Rutkowski”.

Na zakończenie przeglądu przygotowano propozycję fabularną. „Ostatni Prom” w reżyserii Waldemara Krzystka to film opowiadający historię statku płynącego do Hamburga w dzień wprowadzenia stanu wojennego. Plany pasażerów o ucieczce z komunistycznej Polski stają pod znakiem zapytania, gdy lojalny wobec władzy kapitan postanawia zawrócić statek z powrotem do kraju.

Po filmach uczestnicy przeglądu będą mogli wziąć udział w dyskusji związanej z obejrzanymi produkcjami.

Mini Przegląd Filmów Morskich odbędzie się 26 lutego 2019 roku w sali audytoryjnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1B. Start o godzinie 17:00, wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

fot. materiały prasowe / http://muzeummw.pl/

  • ikonaOpublikowano: 21.02.2019 11:52
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.02.2019 11:52
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona