1355 (1055) 2019-02-22 - 2019-02-28

Linia 272 usprawni komunikację na Chwarznie-Wiczlinie

ZKM Gdynia uruchomi nową linię autobusową // fot. facebook.com/zkmgdynia

ZKM Gdynia uruchomi nową linię autobusową // fot. facebook.com/zkmgdynia

Skomunikuje większość osiedli Chwarzna-Wiczlina i ułatwi dzieciom dojazd do przedszkola i szkoły. W Gdyni powstanie nowa linia autobusowa 272. Będzie kursować od pętli Wiczlino Niemotowo do tej na Chwarznie Sokółce i dalej do pętli Wiczlino Działki I. Zostanie uruchomiona dla mieszkańców 25 lutego.

Nowa linia 272 zapewni mieszkańcom Chwarzna-Wiczlina komfort w podróżowaniu po okolicy. Nie tylko połączy wybrane osiedla dzielnicy, ale też usprawni dojazd do przedszkola i Szkoły Podstawowej nr 37 przy ul. Wiczlińskiej 93.

Linia 272 jest pierwszym połączeniem wewnątrzdzielnicowym w sieci gdyńskiej komunikacji miejskiej. Pozwoli na zintegrowanie dowozu najmłodszych w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, realizowane obecnie różnymi kursami kilku linii. Jest dostosowana do planu lekcji, połączy wybrane osiedla, co zwiększy komfort i bezpieczeństwo dowozu dzieci do szkół. Wprowadzana zmiana to już drugi w bieżącym roku krok w usprawnianiu obsługi komunikacyjnej tej dzielnicy. W styczniu uruchomione zostały dwie dodatkowe pary kursów na linii 147 – informuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. 

Autobusy będą kursować od 25 lutego, tylko w dni nauki szkolnej, w godz. 7-16. Trasa linii 272 biegnie od pętli Wiczlino Niemotowo. Stamtąd  ulicami: Wiczlińską, Chwarznieńską, ZaruskiegoStaniszewskiego autobus pojedzie do pętli Chwarzno Sokółka. Tam ruszy dalej ulicami: Staniszewskiego, Zaruskiego, Chwarznieńską i Wiczlińską do pętli Wiczlino Działki I. W kierunku powrotnym trasę tej linii zaplanowano również ulicami: Wiczlińską, Chwarznieńską, Zaruskiego i Staniszewskiego na pętlę Chwarzno Sokółka, dalej ul. Staniszewskiego i Chwarznieńską.

W rozkładzie jazdy przewidziano 10 par kursów wykonywanych w powszednie dni nauki szkolnej.

fot. materiały prasowe

Uruchomienie nowej linii autobusowej na Chwarznie-Wiczlinie to odpowiedź na potrzeby mieszkańców.

Autobus szkolny realizujący kursy wewnątrz dzielnicy jest potrzebą, którą mieszkańcy Chwarzna-Wiczlina wskazywali podczas konsultacji dotyczących zmian w transporcie publicznym. To kolejny krok zwiększający atrakcyjność, ale przede wszystkim mający bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa dzieci – podkreśla Jakub Ubych, radny miasta.

Pętla Wiczlino Działki I będzie przystankiem końcowym autobusów linii 272. W związku z tym, od 25 lutego br., na zlokalizowanym tam przystanku nie będą się tam zatrzymywać autobusy linii: 121, 147, 172, 760 i N20 w kierunku ul. Chwarznieńskiej. Obsługę tego rejonu zapewni przystanek Wiczlino - Śliska, który znajduje się w odległości około 150 metrów.

ZKM w Gdyni pracuje nad projektami dalszych zmian, które zapewnią jeszcze lepszą obsługę komunikacyjną tej stale zwiększającej liczbę mieszkańców dzielnicy.

  • ikonaOpublikowano: 21.02.2019 11:58
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.02.2019 11:58
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona