1366 (1066) 2019-05-17 - 2019-05-23

108 tysięcy złotych dla bibliotek

108 tysięcy złotych. Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie, że z taką kwotą wchodzicie do księgarni, aby w całości wydać ją na książki? Marzenie. A jednak to możliwe! Właśnie tyle pieniędzy otrzymało nasze miasto na rozwój czytelnictwa z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

3 lata temu Gdynia przystąpiła do projektu o nazwie „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Jest to program wieloletni na lata 2016-2020 uchwalony przez Radę Ministrów, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce. Dzieje się to poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy, a także finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach, oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.

Wysoki poziom nauczania w Gdyni jest dla nas priorytetem. Zdobywanie wiedzy, rozwój osobisty, realizacja marzeń wymagają odpowiednich warunków i narzędzi. Pasją czytania warto zarażać od najmłodszych lat i dlatego jako samorząd chętnie wspieramy działania popularyzujące czytelnictwo. Tym razem – dzięki wnioskowi złożonemu przez Miasto – gdyńskie biblioteki szkolne otrzymają znaczące wsparcie finansowe z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pełna pula – bo aż 108 tys. złotych pozwoli na uzupełnienie zbiorów. Pieniądze te na pewno dobrze wykorzystamy – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni, odpowiedzialny za gdyńską edukację.

Dotację w wysokości 12 tysięcy złotych otrzymają biblioteki w:
– Szkole Podstawowej nr 16, 28, 34, 40,
– Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, 2, 3.
– Liceum Ogólnokształcącym nr 5 i 9.
Całe województwo pomorskie otrzymało dofinansowanie w wysokości 753.520 zł.

ikona