1367 (1067) 2019-05-24 - 2019-05-30

AMW partnerem strategicznym Światowych Igrzysk Polonijnych

Akademia Marynarki Wojennej włącza się w organizację Światowych Igrzysk Polonijnych, które latem odbędą się w Gdyni. Na terenie uczelni rozegranych zostanie 8 z 22 dyscyplin sportowych.
XIX Światowe Igrzysk Polonijnych, których gospodarzem jest Gdynia, odbędą się od 27 lipca do 2 sierpnia. Weźmie w nich udział ponad 1500 osób z ponad 40 krajów świata ze wszystkich kontynentów. Sportowcy z polonijnych klubów sportowych rywalizować będą w 22 dyscyplinach sportowych, m.in. w piłce koszykowej, siatkowej, nożnej, ręcznej, siatkowej plażowej, w badmintonie, biegu na 5 km, golfie, kolarstwie MTB, dyscyplinach lekkoatletycznych, nordic walking, pływaniu, strzelectwie, tenisie stołowym, tenisie ziemnym, żeglarstwie.
Tak potężna impreza wymaga doświadczonych i prężnych organizatorów. Takim niewątpliwie jest Akademia Marynarki Wojennej, która 14 maja została partnerem strategicznym igrzysk. Na mocy porozumienia, zawartego między AMW a Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, na terenie uczelni rozegranych zostanie 8 dyscyplin sportowych. Akademia zobowiązała się do zakwaterowania i żywienia części zawodników. W przyszłości Akademia i Stowarzyszenie zamierzając współpracować w zakresie promocji, nauki, kultury, turystyki i sportu oraz pogłębiania w Polsce wiedzy o Polonii i Polakach za granicą.
Światowe Igrzyska Polonijne były pierwszym dużym wydarzeniem sportowym zorganizowanym dla Polonii i Polaków po odzyskaniu niepodległości. I Igrzyska Sportowe Polaków z zagranicy odbyły się w 1934 r. na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. Igrzyska organizowane są na przemian co dwa lata latem i zimą. Ostatnie, XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbyły się w na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku w Toruniu, natomiast ostatnie XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne odbyły się na przełomie lutego i marca 2018 roku w Krynicy-Zdrój.

  • ikonaOpublikowano: 23.05.2019 09:57
  • ikona

    Autor: Monika _Kowalska (monika.kowalska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.05.2019 09:58
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona